activex

Bütün gsm operatörleri 3G ile sunacağı özellikleri sıraladı.

En çok merak edilen ise görüntülü konuşma nasıl olacak.MSN yoluyla görüntülü konuşma yapabilenler bu kolaylığa da kısa sürede alışacaktır kuşkusuz.

3G teknolojisinin kullanıma açılması ile hayatımıza birçok yeni servis girdi. Bunlardan biri de cep telefonundan görüntülü konuşma yapmak.Öncelikle görüntülü görüşme için telefonunuzun 3G teknolojisine uyumlu olması ve uygun bir kameraya sahip olması gerekiyor.

Görüntülü arama başlatma

3G destekli ve görüntülü görüşme özelliğine sahip cep telefonunuzdan görüntülü çağrı başlatmak için aramak istediğiniz numarayı seçiniz. Seçenekler tuşundan Ara tuşuna basınız. Açılan seçenekler içerisinden Video Araması tuşuna basınız. Aramanız başlamıştır. Telefonunuzun ekranında karşı tarafın durumu ile ilgili herhangi bir uyarı belirtilmedikçe aramanız başarıyla gerçekleşecektir.

Görüntülü arama cevaplama

Gelen görüntülü aramayı cevaplamak için ekrandaki seçeneklerden birine basmalısınız. Bunlar görüntülü cevap verme, sesli cevap verme ve reddetme seçenekleridir. Eğer karşı tarafın sizi görmesini istemiyorsanız görüntülü çağrıyı sesli olarak cevaplamalısınız.

Görüntülü konuşma yapamıyorum

Cep telefonuna 3G aboneliğiniz başlatılmıştır mesajı gelenler, telefonlarını kapatıp yeniden açarak servisi kullanmaya başlayabilirler.

– 3G servisine geçiş mesajınız gelmemiştir

Eğer operatörünüzden “3G teknolojisine geçiş işleminiz tamamlanmıştır. Artık 3G servislerini kullanabilirsiniz.” Biçimde bir mesaj almadıysanız henüz görüntülü görüşme yapamazsınız.

– 3G kapsama alanı içerisinde değilsiniz

Servis mesajı aldıysanız fakat görüntülü görüşme yapamıyorsanız 3G şebekesi kapsama alanı içerisinde olmayabilirsiniz. Telefonunuzda 3G simgesini gördüğünüz yerlerden görüntülü görüşme yapabilirsiniz.

Kapsama alanında olmayabilir

Telefonunuzda 3G simgesini görüyor fakat aradığınız kişiye görüntülü ulaşamıyorsanız, karşı taraf 3G kapsama alanında değildir veya telefonu 3G uyumlu değildir.

– Telefonumda Video Ara tuşu pasif durumda

Bunun iki sebebi vardır. Birincisi operatörünüzün 3G servisine abone olmamışsınızdır. İkincisi ise telefonunuz 3G kapsama alanı dışında olduğundan otomatik olarak bu özelliği pasif duruma getirmiştir.

– Telefonum 3G uyumlu ama arayanlar “Ulaşılamıyor.” ikazını duyuyor

Bunun sebebi sizin 3G kapsama alanı dışında olmanızdan kaynaklanmaktadır. Karşı taraf sizi görüntülü olara aramak ister ve siz 3G kapsama alanı dışında olursanız sistem “Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor.” bilgisini verir.

– Görüntülü arama yaparken karşı tarafı göremiyorum

Görüntülü aramada karşı taraf uygun bir kamerası varsa, sizden gelen çağrıya görüntülü veya görüntüsüz olarak cevap verebilir. Görüntüsüz cevap verirse, o sizi görür fakat siz onu göremezsiniz. Diğer bir ihtimalde karşı tarafın cep telefonu 3G uyumlu olabilir fakat görüntülü görüşme için uygun bir kamerası bulunmayabilir. Bu durumda siz onu göremezsiniz.

– SIM kartınız uyumlu olmayabilir

Siz ve aramak istediniz kişi 3G kapsama alanında fakat hala görüntülü görüşme yapamıyorsanız, SIM kartınızı yeni nesil SIM kartlar ile değiştirmeniz gerekebilir.

– Telefonunuzun yazılımı güncel olmayabilir

Telefonunuzu Yazılım Güncelleme servisini kullanarak yayınlanan en son sürümünü yüklemeniz probleminizi çözebilir.

– 3G henüz çok yeni, bazı aksaklıklar olabilir

3G henüz çok yeni. Bu yüzden operatörler kısa süreli arızalar yaşayabilmektedirler. Bu arızalar sizin 3G servislerini kullanma anınıza denk gelmiş olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni MacBook Pro için ilaç gibi aksesuar: Line Dock! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:,,,,, 693 Okunma 11 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!