activex

Abraham Lincoln Kimdir? Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanıdır. Amerikan Birliği’nin sağlanmasında önemli payı olmuş bir devlet adamıdır. Demokrasiye olan inancı ile tanınır.

Abraham Lincoln Kentucky eyaletinde bir çiftlikte doğdu. İngiltere’den Amerika’ya göç etmiş bir ailedendi. Babası dülgerdi. Annesi Abraham Lincoln henüz 8 yaşındayken öldü. Bu sırada Lincoln’lar İndiana’da bir kulübede yaşıyorlardı.

Lincoln 21 yaşına gelinceye kadar vahşi hayvanların dolaşıp durduğu balta girmemiş ormanların yakınındaki bu tahta kulübede çok zor şartlar içinde yaşadı. Arada sırada okula da gidiyordu. Kendisini daha çok çeşitli konularda kitaplar okuyarak yetiştirdi.

Lincoln 1831’de iki arkadaşı ile birlikte bir gemiye binerek New Orleans’a gitti. Bir süre sonra New Salem’deki bir dükkanda satıcı olarak çalışmaya başladı. 1837’ye kadar burada küçük bir köy evinde yaşadı. Bu sırada Amerikalılar’la Kızılderililer arasında savaş çıktı. Hükümet halk arasından asker topluyordu. Lincoln da gönüllü yazıldı. Böylece askerlik hayatına atılmış oldu. New Salem’li askerler Lincoln’u başkan seçmişlerdi. Savaştan sonra da halk onu milletvekiliğine adaylığını koyması için teşvik etti. Lincoln o seçimlerde kazanamadıysa da 1834’teki seçimlerde büyük bir çoğunluk sağlayarak kongreye seçildi.

Lincoln mecliste, ileri görüşlülüğü, çalışkanlığı, zekası, konuşma kabileyeti ile dikkati çekti. Bu arada köleliğin kaldırılması için savaşmaya başladı. Boş vakitlerinde hukuk çalışıyordu. 1836’da diploma aldı. 1846’da Whig Partisi adayı olarak millet meclisine üye seçildi. 1856’da İllinois’teki Cumhuriyetçi Parti teşkilatının başkanı oldu. Köleliği yeren ünlü söylevlerini bu sırada verdi. 1860′ da Amerikan Başkanlığına seçildi.

1861’de Güney Carolina eyaleti 6 eyaletle daha birleşerek Jefferson Davis’in başkanlığında Amerika Devletler Federasyonu’nu kurdu. Amerika Birliği’nden ayrıldı. Lincoln Birlik’in bozulamayacağını hiçbir eyaletin Birlik’ten kendi isteği ile ayrılmaya hakkı olmadığını ileri sürüyordu. Güney eyaletleri bunu bir savaş teklifi olarak yorumladılar. Böylece 1861’de Güney-Kuzey İç Savaşı başladı. Lincoln savaş için 75.000 gönüllü asker istiyordu. Halk Lincoln’un bu dileğini derhal yerine getirdi. Savaş 5 yıl sürerek 1865’te Kuzeyliler’in zaferiyle sona erdi.

Aynı yılın 14 nisan gecesi Lincoln Washington’daki Ford’s Tiyatrosu’nda verilen bir temsilde bulunuyordu. Saat 10’u bir iki dakika geçe tiyatronun tanınmış sanatçılarından biri Lincoln’un locasının arkasından ona tabanca ile ateş eti. Kurşun Lincoln’ün beynine raslamıştı. Başkan ertesi sabah öldü. Böylece Lincoln akıl dengesi bozuk bir artistin kurşununa kurban gitti. İllionis’te, Springfield’deki Oak Ridge Mezarlığı’na gömülmüştür.

A.B.D.’nin Washington’dan sonra en büyük başkanı sayılır. Emsalsiz bir sağduyu ile iç savaşı idare etti. Savaşı liberal Kuzey’e kazandırdıktan sonra Güney’e şefkatle davrandı. A.B.D. tarihinin en büyük krizini yendi. Ülkeyi parçalanmaktan kurtardı. İnsan haklarının ve hürriyetin savunucusu olarak bütün dünyada saygı kazandı.

Abraham Lincoln Sözleri

Abraham Lincoln söylediği en güzel sözler. Abraham Lincoln yazdığı veya söylediği sözleri bu sayfada okuyabilir ve beğendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

“Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırkbeş dakikada sadece baltamı bilerdim.” Abraham Lincoln

“Konuşup da aptallığınızı ortaya koyacağınıza, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin şüphesi kalsın.” Abraham Lincoln

“Neredeyse bütün erkekler güçlüklere dayanabilir, ama bir adamın karakterini test etmek istiyorsan, ona güç ver.” Abraham Lincoln

“Okulda hata yapmanın,hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona (oğlunun öğretmenine)” Abraham Lincoln

“Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim; Annemdir.” Abraham Lincoln

“Hayatta olduğum, olacağım herşeyi güzel anneme borçluyum.” Abraham Lincoln

” Evsiz biri başkasının evini yıkmaya çalışmamalı, çalışıp kendine bir ev yapmalıdır.” Abraham Lincoln

“Uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur.” Abraham Lincoln

“Unutma, yarın geride kalan ömrümüzün ilk günüdür.”Abraham Lincoln

“Ormanda kıvılcım çıkarmaya teşebüs edenler, yalnızca bir tutam aydınlık için övülebilirler. Aslında
onlardan geriye kalan, kalın bir toz bulutu ve kendilerinin de karıştığı etten ve kemikten siyah kül yığınıdır.”Abraham Lincoln

“Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur.”Abraham Lincoln

“Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırkbeş dakikada sadece baltamı bilerdim.”Abraham Lincoln

“Hemen herkes sıkıntıya göğüs gerebilir ama insanın asıl karakteri eline kuvvet geçtiğinde ortaya çıkar. ” Abraham Lincoln

“Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz.”Abraham Lincoln

“Siz içkiyi savuna bilirsiniz ama içki sizi asla savunmaz.”Abraham Lincoln

“Bir ülke, yarı köle yarı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.”Abraham Lincoln

“Geçmişini sadece özlemek istemiyorsan ayak izlerini kaybetmemelisin.”Abraham Lincoln

“Tecrübeme göre eğitimsiz kimselerin erdemleri de azdır.”Abraham Lincoln

“Yarın geride kalan ömrümüzün ilk günüdür.”Abraham Lincoln

” Neredeyse bütün erkekler güçlüklere dayanabilir ama bir adamın karakterini test etmek istiyorsan, ona güç ver.” Abraham Lincoln

“Hiçbir şeyden asla vazgeçme çünkü vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.” Abraham Lincoln

“İnsanların kimlikleri güç ve makam sırasında ortaya çıkar.”Abraham Lincoln

“Güç süreklidir; ama gücün kazandığı zaferlerin ömrü pek kısa olur.”Abraham Lincoln

“Hatadan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz.”Abraham Lincoln

“Diplomasi, insanları kendilerini gördükleri gibi tarif edebilmektir.”Abraham Lincoln

“Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman
kandıramazsınız. “Abraham Lincoln

Bir önceki yazımız olan Adolf Hitler Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

563 Okunma 24 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!