activex

Çağımızda artık internet içerisinde yer alan pek çok değerler de hız kesmeden gelişim halinde olurken alexa’nın kim tarafından da doğal olarak kurulmuş olduğu toplumumuz da merak konusu olmuştur.

İnternet sitelerin hem kalitesini hem de değerini 1’den başlayarak sonsuza kadar sıralamaya da en iyi şekilde yardımcı olan ve hiçbir şekilde eşi benzeri olmayan programa ad veriliyor. Bu sayede internet sitelerin de değerleri ve kaçıncı sırada oldukları çok rahat bir şekilde görülmektedir.

Google ve diğer arama motorlarından gelen ziyaretçilerinin aktivitesinin de en kısa zaman zarfı içerisinde ölçülmesine katkı sağlıyor. Tarihler 1996 yılını gösterirken Brewster Kahle ve Bruce Gilliat ili genç ise Alexia kurulumunun temellerini atmıştır. Özellikle burada Brewster Kahle’nin alexa programının kurulması sırasında daha ön planda olduğunun altını da çizmek isteriz.

Kahle Alexa programının geliştirilmesini sağlamadan önce ilk olarak “Wayback Machine” adlı cihazı 1996 yılına gelindiğinde icad ederek yavaş yavaş tanınmaya başlandı. Ardından ise alexa kurumunu Kahle’nin yanı sıra ve Bruce Gilliat da üstlenerek yardımcı oldu. Google, Dmoz, Alexa, Archive(.)org adlı site aynı zamanda erişim iznine de sahip olmuştur. San Francisco California’da kurulan “Alexa” her ne kadar 1999 yılında kurulmuş olsa da günümüz de hala varlığını en iyi şekilde sürdüren bir program olmayı da başarmıştır.

Dünya da olduğu kadar Türkiye’de de bu program web site sahipleri tarafından etkin bir şekilde kullanılmaya devam edildiğini de belirtmek isteriz. Üstelik Türkiye’de Alexa sıralamasına birçok web-site sahibi de programı kullanıyor. Baktığımız da şuan artık alexa, Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesi olmayı başaran Amazon şirketinin de kontrolü altına girmiştir. Aynı zamanda hisselerinin büyük çoğunluğunu bu şirket eline geçmiştir. Bundan böyle artık bu programı ABD merkezli ve amazon.com şirketinin sürdürmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

En gelişmiş site sayacı olarak ön plana çıkan alexa, sitelerin değerlerini ve kaçıncı sırada olduklarını da detaylı bir şekilde görülebilmesine yardımcı oluyor. Web adreslerin alexa sıralamasında sayısını görebilmeye yardımcı olan üstün fonksiyona sahip bir program olma başarısını da göstermiş bulunmaktadır. .Tüm dünya üzerinde kurulu siteleri numerik olarak sıralanmasını sağlayan bir bakıma sayaç görevi gören sistematik çalışma işlevine de sahiptir. 1996 yılından bu yana hem ülkemiz de hem de tüm dünya ülkelerinde alexa sayaç sisteminin aktif bir şekilde kullanılmaya da devam edildiğinin altını çizmek isteriz. .En çok girilenden en az girilince doğru bir aritmedik sıralama özelliğine sahip olmasından dolayı doğal olarak web sitenizin diğer sitelerle birlikte kaçıncı sırada olduğunu ve ne kadar değer almış olduğunu da bu sayede öğrenmiş olacaksınız diyebiliriz.

Alexa Kurucusu:Kahle ve Bruce Gilliat

Alexa Kuruluş Tarihi: 1996

Bir önceki yazımız olan Google’ı kim kurdu? başlıklı makalemizde google genel merkezi, google kuruluş hikayesi ve google'ın kurucusu kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 663 Okunma 14 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!