activex

Eternime isimli bir site “Kim sonsuza kadar yaşamak ister?” sloganıyla sosyal medya hesaplarınızı siz öldükten sonra kimliğinize bürünerek yaşıyormuşsunuz gibi kullanıyor.
Teknolojinin gelişimi hız kesmiyor. Ve bu gelişimle birlikte gelişen en ilginç kavramlardan biri de Sanal Ölümsüzlük. Sanal ölümsüzlük siz öldükten sonra da sosyal medya hesaplarınızın ‘yaşıyormuşsunuz’ gibi devam etmesini sağlıyor. Verdiğiniz erişim izinleriyle temel bilgilerinizden en yakın arkadaşınızla hatta sevgilinizle yaptığınız konuşmlara kadar uzanıp sizin hakkınızda bilgiler ediniyor ve siz öldükten sonra aynı şekilde varlığını devam ettiriyor.

Bu uygulamalardan en ünlüsü de eterni.me isimli bir internet sitesi. Birkaç yıl önce kurulan ve 34.207 kullanıcı sayısına ulaşan site ‘ölümsüzlüğü’ vaad ediyor.
YAŞIYORMUŞSUNUZ GİBİ PAYLAŞIM YAPIYOR

Uygulama kullanıcının erişim bilgilerine ulaşmak için izin istiyor. İzin verildikten sonra temel bilgilerinize (isim- soyisim, doğum günü, cinsiyet, fotoğraf vs.), hoşlandığınız aktivitelere, gittiğiniz yerlere, yaşadığınız şehire, iletişim bilgilerinize ve arkadaşlarınıza erişim sağlıyor. Siz öldükten sonra da zevklerinize göre paylaşım yapmaya ve arkadaşlarınızla bu bilgiler ışığında konuşmaya devam ediyor.

Uygulamanın istediği izinler ise şöyle:

Site Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde ‘Gizlilik Politikası’na dahil tüm bilgilerinize ulaşıyor.

Hakkımda, Erişim Arkadaş Listeleri, Access özel veri, Erişim İstekleri, Etkinlikler, Uygulama Bildirimleri, Doğum Günü, Kitaplar Eylemler, Sohbet, Check-in’ler, İletişim e-posta, notlar, Şu anki şehri, Özel Arkadaşlardan Kullanıcı İşlemleri, Özel Etkinlikler Oluştur Arkadaşlar kullanıcı İşlemleri, Fırsatlar, Eğitim Tarihi, E-posta, Etkinlikler, İhracat Mesajlar, Aile Üyeleri ve İlişki durumu, Fitness Eylemleri, Arkadaşlar ‘Aile Üyeleri ve İlişki durumu, Oyunlar ve Uygulama Etkinliği, Gruplar, Memleketi, Insights, İlgi, Beğeni, Müzik Listesi, Zaman Tüneli, Notlar, online Durum, Fotoğraf, Mesaj Wall Yayınla benim Wall Beğeni, sorular, Okuma Posta kutusu, Okuma sayfa posta kutusu, Dini ve Politik Ziyaretleri Etkinlikler LCV, paylaş Önemli diğer ve İlişki Detayları, durumu, Durum Güncellemeleri, Etiketli Yerler, Metin Mesajlaşma, Fotoğraf Yükle, Kullanıcı abonelikleri, video yükleme, Videolar, Web sitesi ve İş Geçmişi.

Bir önceki yazımız olan Vy canis majoris adlı yıldızla ilgili bilgi başlıklı makalemizde kadar, VJ ve VJ CMa hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,, 617 Okunma 11 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!