activex

Pek çok kadının ortak sorunlarından biridir cilt kusurları. Kimi zaman tüketilen gıdalar ile cilt bakımı arasında bir denge vardır. Bu nedenle de tüketilen gıdalara dikkat edilmesi cilt bakımında önemlidir. Kullanılan kozmetik ürünlerinin doğal olması ile cildin iyi görünmesi arasında da bir bağlantı bulunmaktadır. Direkt olarak yüzünüze uyguladığınız pek çok bakım ürünü cildin iyileşmesinde etkili olabildiği gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olmaktadır.

Tükettiğiniz pek çok ürün cildiniz ile doğrudan etkileşime geçmektedir. Bu nedenle tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz cildinizi korumanızda da oldukça etkili olacaktır. Cildiniz için iyi gelen gıdalar arasında besin değeri yüksek, lif içeriği açısından değerli ve içerisinde antioksidan etkili besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra tatlandırıcı içerikli ve işlenmiş ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Peki hem sağlığınız hem de cildiniz için iyi gelmeyen yiyecekler nelerdir?

Şeker

Özellikle işlenmiş şekerlemelerin cilt üzerinde olumsuz etki yaptığı bilinmektedir. İşlenmiş gıdalar arasında yer alan şekerlerin cildin erken yaşlanmasında etkili olduğu bilinmektedir. Kan şekerinin artmasına neden olduğundan dolayı sağlık problemlerine de neden olmaktadır. Şekerin cilt problemleri üzerinde doğal olarak bir etkisi olduğundan dolayı cilt sorunu yaşayan kişilerin şekerli gıdalardan uzak durması gerekmektedir

Beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi gıdaların şeker değeri yüksektir. Bu nedenle cilt kusurları olan kişilerin tam tahıllı gıdalara yönelmesi gerekmektedir.

Kızartma

Özellikle cilt akneleri ve sivilce sorunu yaşayan kişilerin kızartma ile yapılan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca kızartmaların kırışıklıklara neden olduğu üzerinde de yapılan araştırmalar vardır. Cildiniz kendinizi daha iyi hissedebilmek için yağa ihtiyaç duymaktadır. Fakat kızarmış yağ cildin düşmanıdır. Bu nedenle cilt sorunu yaşayan kişilerin kızartma yağlarından uzak durması gerekmektedir.

Kafein

Cildin en büyük düşmanlarından biri de kafeindir. Özellikle çalışan kişiler kendilerini çok daha dinç hissetmek için kafein içerikli içeceklere yönelmektedir. Oysa cildin yorgunluklarda güzel bir dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle kafein ile yorulmuş cilt ayakta tutulmaya çalıştığından dolayı cilt bir hayli yorulmaktadır. Bu nedenle cildin bakımı için kafeinden mümkün olduğu kadar uzak tutulması gerekmektedir.

Kafeinin verdiği zararlardan biri de cildi susuz bırakmasıdır. Cildin güzelleşmesinde en etkili yöntemlerden biri de bol su tüketimidir. Fakat kafeinin çok tüketilmesi vücudun su isteğine engel olmaktadır. Bu nedenle kafeinin azaltılması ve suya yoğunlaşması gerekmektedir.

Cildin bakımında nemlendirme de oldukça önemlidir. Bu nedenle vücudun ne ihtiyacının karşılanması için su tüketimine ağırlık verilmelidir. Ayrıca besin değeri açısından içerisinde bol miktarda su taşıyan besinlere de ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Süt Ürünleri Bazı Ciltlere Zararlıdır

Kimi süt ürünlerinin iltihaplanmaları artırdığı bilinmektedir. Cilt aknesi sorunu yaşayan kişiler süt ürünleri tükettiklerinde ciltlerinde bir sorun yaşıyor ise alternatif gıdalara yönelmeleri gerekmektedir. Süt her cilt için zararlı değildir. Özellikle eklemlerin gelişmesinde de etkilidir. Bu nedenle süt cilt sorunlarına neden oluyor ise kullanılmamalıdır. Fakat cilde zarar vermeyen kişilerde süt ve süt ürünlerinin kullanılması vücudun sağlığı için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Sebze Nasıl Kolay Soyulur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

516 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!