activex

Cinsel sorun yaşayan kadınların, öncelikle cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından kontrolden geçmesi şart. Bu hem doğru teşhisin konulması, hem de en uygun tedavi metodunun seçilmesi açısından son derece önemli.

Kadınlarda en fazla görülen cinsel sorunlar arasında;
– Vajinismus (cinsel ilişkideki kaygıya bağlı kasılmalar sonucunda ilişkinin gerçekleşememesi)
– Disparoni (Ağrılı cinsel ilişki)
– Cinsel isteksizlik
– Anorgazmi (Orgazm olamama) yer alıyor.

Bazı kadınlarda birkaç cinsel sorun bir arada yer alabileceği gibi, bazen bir cinsel sorun zamanla diğerlerini de tetikliyor. Hatta kadındaki cinsel sorunlar erkek partneri de etkileyebiliyor.

Cinsel sorunlar zamanla evlilikleri de olumsuz yönde etkileyerek, bir evlilik sorunlarına dönüşebiliyor. O yüzden bu tür sorunların çözümünün ertelenmemesi son derece önemli. Yapılan basit bir jinekolojik muayene ile teşhis netleşiyor, soruna yola açan nedenler ortaya konulabiliyor ve uygulanacak en uygun tedavi yöntemi seçilebiliyor.

Jinekolog muayenesine neler bakılır?

Vajinismus sorununda kızlık zarı ve vajina ile ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca vajinismusun 4 ayrı derecesinden hangisinin olduğu belirleniyor ve ona göre tedavi yöntemi çiziliyor.
Disparoni sorununda da sorunun psikolojik mi, yoksa yapısal bir nedene mi bağlı olduğu belirleniyor. Ona göre en uygun yöntemler ele alınıyor.
Vajinismus ve disparoni hastalarına sorun psikolojikse cinsel terapiler, organik (yapısal) ise cerrahi işlemler veya ilaç tedavileri uygulanıyor.
Cinsel isteksizlik ve Anorgazmi tedavilerinde de benzer konular ele alınıyor. Bu tür sorunların çok büyük kısmı psikolojik olduğu için cinsel terapiler daha fazla önem arz ediyor. Bu tür sorunlarda hormon testleri de önemli yer tutuyor.

Cinsel sorunlarda jinekolog muayenesi ne şekilde yapılır?

Jinekolojik muayene bir dakikadan az sürüyor. Muayene sırasında dış genital alanlar ve vajina içi görsel olarak değerlendiriliyor. Çok nadiren de olsa ultrason muayenesi de yapılarak kesin tanı konuluyor. Bazı durumlarda kan ve idrar tetkikleri de istenebiliyor.

Cinsel ilişki ile ilgili sorun yaşayan kadınların tüm bu nedenlerle, öncelikle bir jinekolog muayenesinden geçmesi şart. Aksi takdirde tam olarak teşhisin konulmaması, gereksiz yere uygulanan ve başarısızlıkla sonuçlanan cinsel tedavilere neden olabiliyor. Etkin tedavi öncesi tanının kesin olarak netleştirilmesi bu yüzden çok önemli.

Bir önceki yazımız olan VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

745 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!