activex

Kış aylarının genellikle hastalıklarla geçmesinden dolayı pek çok kişi kış mevsiminden hoşlanmaz. Ancak kışı sıcak ve sağlıklı geçirmenin yollarını bilerek kışın tadını çıkarmak ve sımsıcak bir kış geçirmek mümkündür. Bunun için öncelikle soğuktan korkmamayı öğrenmek ve mevsime göre giyinmenin önemini kavramak gerekir. Şık olmak adına kışın ödün verilen kışlık kıyafetler, soğuk olan kışın daha da soğuk olmasına neden olmakta ve kış aylarından geriye sadece düşünen günler hatırlanmaktadır.
1.Pekmez

İç ısıtan besinlerden olma özelliği ile bilinen pekmez, kışın fazlasıyla üşüyen ve sıkça dışarı çıkan kişilere önerilmektedir. Demir vitamini bakımından oldukça zengin olan pekmez, bağışıklığı güçlendirirken kansızlık sorununun da ortadan kalmasını sağlıyor. Kansızlıkta daha fazla üşümeye neden olacağı için, sıcak bir kış geçirmek için mutlaka her gün pekmez tüketmeye özen göstermek gerekir.
2.Bitki Çayları

Bitki çayları her mevsim vazgeçilmezlerden biri olsa da kışı sıcak geçirmek için papatya ve yeşil çay gibi çaylar daha çok önem kazanıyor. Özellikle için titrediği hissedilmeye başlandığı anlarda sıcak bir bitki çayı hazırlamak hem gevşemeyi hem de saha sıcak olmayı sağlayacaktır.
3.Sebze Ve Meyve Ağırlıklı Beslenmek

Uzmanlar C vitamini ağırlıklı sebze ve meyvelerin kış aylarında tüketilmesinin önemini her seferinde vurgulamaktadır. Bağışıklığın güçlenmesinde önemli role sahip olan C vitamini, kışın aşırı üşüyenlerin mutlaka gözden geçirmeleri gereken vitaminlerden biridir. C vitamini yönünden zayıf beslenmek özellikle kış hastalıklarına davetiye çıkarmakla aynı anlamı taşımaktadır. Portakal ve mandalina gibi kış meyvelerini sıkça tüketerek soğuklara karşı dirençli olmayı öğrenmek gerekir.
4.Ayaklar Sıcak Tutulmalı

Tüm bedenin sıcacık oluğundan emin olmak için öncelikle ayakların ısındığından emin olmak gerekir. Bu sebeple ayakkabı seçiminde kaliteli ve sıcak tutan özellikte ayakkabı seçmeye özen göstermek gerekir. Evlerde ise hem modern görüntüleri ile cezbeden hem de sıcak tutan panduf ya da ev ayakkabıları ayaklardan çıkarılmamalıdır.
5.Hareket Ederek Isınmak

Doğalgaz faturalarını düşürmenin de etkili yollarından biri olan hareketli olmak temizliğe de teşvik eden yollardan biridir. Ev içinde iken boş oturmak yerine sürekli hareket halinde olmak, kan dolaşımını hızlandıracağı için doğal olarak ısınmak da mümkün olacaktır.
6.Vücudu Saran İç Çamaşırları

Kışın pek çok kişi üşümemek adına kat kat giyinmeyi tercih eder. Ancak bu şekilde kan dolaşımını olumsuz etkilemek daha çok söz konusudur. Bunun yerine iç çamaşırlarının vücudu saran özellikte olmasına dikkat etmek en soğuk havalarda bile daha az üşümeyi sağlayacaktır.
7.Olumlu Düşünerek Isınmak

Bu yöntem saçma gibi görünse de olumlu düşünmenin ısınmaya olan etkisi kanıtlanmış gerçeklerden biridir. Sakin ve huzurlu bir günü mutlu ve olumlu düşüncelerle tamamlamak soğuğun bile farkına varmadan sıcacık bir gün geçirmeyi sağlayacaktır. Olumlu düşünmenin yanında elbette battaniye ve sıcak bitki çayını ihmal etmemek gerekir.
8.Protein Ağırlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek kış aylarında soğuk ve donuk havaların götürdüğü enerjinin yerine gelmesi için mutlaka tercih edilmesi gereken yöntemlerden biridir. Kış mevsiminde karbonhidrat ve yağ içeren besinlerle beslenmek yeterince ısınmayı sağlamazken, yaz aylarına da kilo almış olarak girmeye neden olacaktır. Bu sebeple kahvaltılardan yumurta ve soya sütünü, diğer öğünlerde ise kırmızı eti ihmal etmemek gerekir. İdeal kış beslenme şekli ile kıs aylarına daha dirençli olmak ve soğuk havaları büyük ölçüde hissetmemek mümkündür. Verilen önerileri mutlaka uygulayarak sıcacık bir kış geçirmek ve hastalıkların olmadığı sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Enerjik Bir Gün İçin Nefes Alma Egzersizleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

498 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!