activex

Kuru yemişler arasında yer alması nedeniyle leblebi tüketimi konusunda yaşanılan en büyük çelişki kilo almaya etki edip etmeyeceği konusundaki endişelerdir. Çünkü kilo vermek adına uygulanan düzenli listelerin sonucunda verilen kilonun yağ olarak vücuda dönüş sağlaması birey için oldukça yıkıcı bir durum oluşturmaktadır. Bugünkü makalemizin konusu olan leblebi diyeti hakkında ilk olarak leblebinin oluşum aşamasından kısaca bahsedelim. Kabuklarından ayrılarak kaynama işlemi dışında ayıklama ve kavurma şeklinde öğütülen bir kurubaklagil türü olan nohudun son şekil almış hali leblebi olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde birçok diyet listesinde ara öğünlerde az miktarda da olsa yer alan leblebi artık leblebi diyeti olarak diyet türleri arasında yerini almıştır. Çünkü uygulanılan leblebi diyeti açlıktan uzak tok tutma özelliği dışında birçok protein ile birlikte mineral maddeleri ve özellikle diyetlerde besin olarak tercih edilmesi gereken posa ve lif açısından zenginlik taşımaktadır.Leblebi diyeti tok tutma özelliğine bilimsel bir açıklama getirmek gerekirse leblebi tanelerinin sahip oldukları kendi ağırlıklarının %18 ila %31 oranında protein içerme gücüne sahip olmalarıdır. Protein değerinin yüksek olması sonucunda leblebi diyeti, mide gerisinde uzun süreç elde ederek kana karışımı yavaş bir şekilde gerçekleştirmektedir.  Bu süreç bireyin kendini tok hissetmesini sağlayarak zayıflama diyetleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Leblebi içeriğinde yer alan diyet lifleri enerji yoğunluğu düşük olması nedeniyle birlikte su çekici özelliklerinin söz konusu olması sonucunda mide içeriğinin viskozitesini yüksek kılarak midenin boşalma ihtiyacını geciktirmektedir. Leblebi diyeti var olan güçlü lifleriyle ince bağırsakta sindirme eğilimi olmaması nedeniyle besin değeri de olmamaktadır. Bunun sonucunda kilo vermek isteyen kişiler daha uzun bir süre tok kalarak zayıflama noktasında olumlu bir sonuç elde ederler.

Leblebi Kaç Kalori?

Kilo vermenin haricinde leblebinin içinde yer alan pektin ile gam gibi çözünür lif bileşenleri kanda yer alan kolesterolün düşürülmesinde etki gösterdiği gibi glikozun bağırsaktaki yapması gereken emilim sürecini azaltmasına da katkı sağlamaktadır. Leblebi diyeti ile mide sindirme olayını gerçekleştirdiği esnada fazla bir enerji sarf etmesi ile gün içerisinde bireyin toplam harcadığı enerjinin miktarında artış elde edilmesini rahatlıkla sağlayabilmektedir. Leblebi konusundaki çelişkileri ortadan kaldıran bu bilimsel açıklamaların leblebinin kilo aldırmanın aksine doğru şekilde tüketildiğinde zayıflattığını ispatlamaktadır. Suyla birleştiğinde daha uzun bir süre tokluk oluşturması nedeniyle leblebi tüketiminde su tüketimi de paralel olarak önem kazanmaktadır. Gerekli su tüketimi leblebi tüketimiyle sağlanıldığı takdirde rahatlıkla birey istediği kiloya kavuşabilmektedir. Tüketilen 100 gram leblebi 1 çay bardağı leblebiye denk gelerek var olan 180 gram kalorisiyle düşüklük sunmaktadır. Düşük kalori de diyet listelerinde en çok aranılan ve elde edilmesi sağlanılmak istenilen temel özelliklerden biridir. Düşük kalori özelliğiyle leblebi diyeti sağlıklı bir şekilde bireyin zayıflamasına destek olmaktadır. Diyetlerde yaşanılan kan şekerinin düşmesini önleyen leblebi diyeti aynı zamanda kan şekeri yükselmesini de önleyerek iştah kontrolü dışında bağırsak faaliyetlerini de düzenlemektedir.

Tok Tutan Leblebi Diyeti Listesi

Sabah: İki dilim kızarmış çavdar ekmeği ile 2 kibrit kutusuna eş değer nitelikte yağlı peynir ve 2 tane sivri biber tüketilmesi önerilmektedir.

Ara Öğün: Bir bardak az yağ içeren keçi sütü ile 1 avuç leblebi tüketilmesi önerilmektedir.

Öğle: 1 tabak çeşitli yeşillikleri içeren yağsız salata ile 2 kibrit kutusu olacak nitelikte lor peynir ve 4 adet ceviz eşliğinde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Ara Öğün: Tercihe göre 1 bardak bitki çayı ile 1 avuç leblebi tüketilmesi önerilmektedir.

Akşam: 1 porsiyon fırında sebzeli olarak yapılmış ızgara balık ile birlikte yağsız bol yeşillikli salata tercih edilmesi önerilmektedir.

Ara Öğün: 1 bardak tercihe göre seçilmiş bitki çayı ile birlikte 1 avuç leblebi önerilmektedir.

Leblebi diyeti bilindiği gibi beyaz ya da sarı leblebi ile değerlendirilebilmektedir. Fakat sarı yerine beyaz tüketimi daha çok önerilmektedir. Bunun nedeni ise kullanılan nohudun yapısından dolayı kabuğunun çıkarılması, özellikle aranılan lif içeriği miktarında azalmaların oluşmasına neden olmaktadır. Beyaz leblebi düşük enerjiyle daha fazla protein ve yoğun şekilde lif oranını korumaktadır.

Bir önceki yazımız olan Acil Kilo Vermek İçin 5 Günlük Yoğurt Diyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler: 494 Okunma 06 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!