activex

Elektrikler kesilince pek çok kişi ufak da olsa bir telaş duyar. Bunun sebebi günlük hayatta kullandığınız ve hayatın vazgeçilmez bir parçası olan elektronik aletlerin bozulması riski olduğu kadar buzdolabında bulunan yiyeceklerin bozularak buzdolabını kokutması ihtimali de olabilir. Bu her iki sorun da ciddi sonuçlara yol açabilir.

Buzdolabının Buzlarının Çözülmesi Nasıl Engellenir?

Uzun süreli elektrik kesintisi sorunu yaşanacaksa bu buzdolabında bulunan donmuş yiyeceklerin de çözülüp bozulmasına neden olabilir. Bilindiği üzere dondurulmuş bir yiyecek bir kez buzları çözdürüldüğünde tekrar dondurulmaz. Bu sebeple öncelikle böyle büyüm çapta bir elektrik kesintisi sorunuyla karşılaştığınız zaman buzdolabınızın kapağını sık sık açıp kapatmamanız gerekmektedir. Sık sık açılan kapak içerideki soğuk havanın dışarı kaçmasına ve daha hızlı bir çözülme yaşanmasına neden olacaktır.

Buzdolabınızı Koyduğunuz Yer Çok Önemli

Evinizi dekore ederken en iyi görünüme sahip olmak istemeniz gayet doğal bir davranıştır.  Ancak buzdolabınızı kalorifer peteğinin yakınında bir yere konumlandırırsanız, buzdolabınız hem içendekileri soğutmak için daha gazla enerji harcayarak elektrik faturanızın kabarmasına neden olurken hem de elektrik kesintisi durumunda daha hızlı bir çözülme yaşayarak yiyeceklerinizin bozulmasına neden olabilir.

Buzdolabının Alt Gözünün Soğuk Kalması Nasıl Sağlanır

Elektrikler kesildiğinde buzluk kısmı donmuş yiyeceklerle dolu olduğu için daha uzun süre soğukluğunu muhafaza etse de buzdolabı kısmında bu soğuk havayı korumak o kadar kolay olmamaktadır. Buzdolabı kısmını soğuk tutmak için yaz kış sürekli olarak bir kap donmuş suyu buzdolabının orta kısmında erimeye bırakmak hem enerji tasarrufu sağlar hem de elektrik kesintilerinde buzdolabınızın daha uzun süre soğuk kalmasına yardımcı olur. Günlük kullandığınız ve her an ihtiyacınız olan gıdaları koyduğunuz için sık sık açılacak olan buzdolabı kapağınızı ve kaybettiğiniz soğuk havayı bir kap buzla geri kazanabilirsiniz.

Bozulacak Yiyecekleri Gruplayın

Buzdolabına yerleştirdiğiniz gıdaları koyarken çabuk bozulup koyabilecek olan gıdaları bir grup daha dayanıklı olanları bir grup olarak yerleştirdiğinizde bu size elektrik kesintisi sorunu yaşadığınız zaman öncelikle tüketmeniz gereken gıdaları belirlemek açısından da kolaylık sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pedikür Yaptırmaktan Kurtulmak İster Misiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

520 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!