activex

Ev Alırken ya da Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Titizlikle hareket edilmesi gereken süreçler olan ev alma ya da kiralama konularında tecrübesiz kişilerin çoğu iş işten geçtikten sonra kötü sürprizlerle karşılaşabilmektedirler. Bu nedenle sonrasında herhangi bir aksilik yaşanmaması adına ev alma ya da kiralama durumlarında belirtilen konulara özellikle özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ev Alırken ya da Kiralarken Çevre Sorgusu

İdeal bir ev bulmak kolay olmadığı için ev almaya veya ev kiralamaya karar verildiğinde çeşitli ev alternatifleri içerisinden seçim yapılması gerekmektedir. Bu aşamada iyi bir evi diğerlerinden ayırabilmek için evin çevresinde yer alan kişilerle konuşmak, onlara sorular sormak ve evle ilgili edinilen tüm bilgileri not etmek oldukça faydalı olmaktadır. Çünkü pek çok ev ilk bakışta kiracılara çok güzel gözükse bile kiralandıktan sonra ilerleyen zamanlarda çeşitli sorunlar çıkarabilmektedir. Bu nedenle özellikle evin bulunduğu yerde ikamet eden komşularla konuşmak unutulmaması gereken bir konudur. Komşularla konuşulması evin tesisatında herhangi bir sorunun bulunup bulunmadığı konusunda da doğru bilgi vereceği için ev kiralamayı ya da almayı düşünenleri büyük oranda rahatlatabilmektedir.

Ev kiralarken ya da alırken yapılması gereken bir diğer çevre sorgusu da evin etrafında ona yakın market, manav, bakkal, kasap ve benzeri işletmelerin olup olmadığıdır. Çünkü herhangi bir acil ihtiyaç durumunda ev sahiplerinin bu tür yerlere kolay ulaşabilmeleri onlara zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlatabilmektedir. Bu açıdan kiralanması ya da satın alınması planlanan bir eve karar verilmeden önce evin bulunduğu mahalle ile birlikte gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Ev Alırken ya da Kiralarken Tecrübeli Kişi Yardımı

Bir eve bakılmaya gidildiğinde kiracıların yanlarında daha önceden ev almış ya da kiralamış tecrübeli kişileri de götürmeleri onların yararına olmaktadır. Tecrübeli kişiler ev almayı ya da kiralamayı düşünen kişilerin göremediği aksaklıkları fark edebilmekte ve bunları göstererek evi alacak kişilerin evin gerçek durumu ile ilgili net bilgi alabilmesine imkân sağlamaktadır.

Ev Alırken ya da Kiralarken Gerçek Mal Sahibinin Araştırılması

Çeşitli dolandırıcılık olaylarının önüne geçilebilmesi adına görüşülen kişilerin gerçek mal sahipleri olup olmadıkları konusunda emin olunması gerekmektedir. Çünkü kira sözleşmesi imzalandığı andan itibaren yasal olarak geçerli sayılmaktadır ve mal sahibi sanılan kişinin aslında ev üzerinde hiçbir yasal hakkının olmadığının anlaşılması durumunda evi almak isteyen kişilerin başına pek çok problem açılabilmektedir. Bunun tespiti içinse evin tapusu istenerek dikkatlice kontrol edilmelidir. Emlak işlerinde ev sahipleri genellikle vekil usulü çalıştıkları için vekil olduğu söylenen kişinin gerçekten yasal vekil olmasına da ayrıca özen gösterilmelidir. Ayrıca ev üzerinde birden fazla kişinin hakkı varsa, diğer hak sahiplerinin de evin kiralanması veya satılması konusunda rızasının bulunmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ev Alırken ya da Kiralarken Görülen Yer ile Alınan Yerin Aynı Olması

Evin kiralanma veya satın alınma işlemleri esnasında sonradan sorun yaşamamak adına gezip görülen ve beğenilen ev ile kira sözleşmesinde yer alan evin aynı ev olmasına ve adres konusunda da hata bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bu konudaki sahtekârlıkların önüne geçebilmek için tapu kayıtlarını kontrol etmek ve kiralanacak yerin kapı numarası ile sözleşmede yer alan adresi karşılaştırmak gerekmektedir.

Ev Alırken ya da Kiralarken Giderlerin Netleştirilmesi

Ev alma veya kiralama aşamalarında dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta da; aylık yakıt, apartman aidatı ve diğer genel giderlerinin ne kadar tuttuğu konusunda bilgi sahibi olmaktır. Varsa bir apartman yöneticisi ile görüşerek evin aylık giderleri konusunda net bilgi alınabilmekte, site içerisinde yer alan bir eve girilecekse de site yetkilileri ile görüşülebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kira Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

479 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!