activex

Google’ı kim kurdu?
Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından birisi olan Google, artık çağımız da büyük bir anlam ifade etmeye de devam ediyor.

SergeyBrin ve Larry Page tarafından Google kurulmuştur. İki arkadaş  Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisi oldukları sırada Google üzerine çalışmalar yaparak tarihler 4 Eylül 1998 gösterdiğinde ise kurulumlarını başarıyla gerçekleştirmiştir. Üstelik aynı zamanda iki kurucunun da ‘’Google Guys ” olarak anıldıklarını söylemek isteriz.

İlk kuruluş esnasında ise 100 000$’lık ve 750 000’lık maddi sponsorluk desteği sağlanmıştır. Gelecekte dünyanın en büyük şirketleri olacaklarından habersiz bir şekilde arama motoru üzerinde yenilikçi pek çok çalışmalar da yapılmaya devam edilmiştir. Üstelik her ne kadar zengilik basamaklarını bir bir çıkmış olsa da sergey Brin onca zenginliğine rağmen halen kaliforniya’daki mütevazi eski evinde hayatına devam etmektedir.

Larry ise Sergey’e göre daha bonkör bir hayat sürmeye devam ediyor. 2004 yılında hisselerini halka arz eden Google şirketi ardından zaman içerisinde onbinlerce hissedarına da sahip olmuştur. 40 000’den fazla çalışanı olan Google firmasının bakıldığında en büyük hissedarlarının başında ise Larry Page ve Sergey Brin geliyor. Dünyanın pek çok yerinde birden çoklu ofisleri bulunan Google, insanların online platform da en çok tercih ettikleri arama motorları içerisinde yer almıştır.

Üstelik tüm bunların yanı sıra 7 Eylül 1998 tarihinde ise Google Inc şirketinin kuruluşunu ikili gerçekleştirmiş oldu. Arama motoru ilk kurulduğu zamanlarda her ne kadar beta kurulum aşaması içerisinde olsa bile 10.000 arama sorgusuna cevap vermeyi başaran bir platform olmuştur.

Getirdiği alakalı arama sorguları nedeni ile doğal olarak bu durumda medyanın ilgisini epey bir fazla çekmiştir. Başarıları yavaştan hissedilmeye başlanan arama motorun 1998 yılında PC Magazine dergisi Google’ı en başarılı arama motoru seçilmesi ile dünya çapında her geçen gün daha da fazla tanınan bir ağ olmayı da başarmıştır. Bu gün dünyanın en iyi arama motoru olarak kabul edilen google, diğer arama motorlarını geride bırakmayı başarmış ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelerek online kullanıcılara da aktif bir şekilde hizmet vermektedir.

15 Eylül 1997 de her ne kadar arama motoru üzerinden çalışmalar hız kesmeden devam etmiş olsa da 4 Eylül 1998’de Google şirketi kesin olarak kurulmuş oldu. 17 sene önce kurulan Google bir garajda dünyanın en çok tanınan ve ilk 50 zengini listesi içerisinde yer alma başarısını da göstermiş olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuş oldu.

Larry Page ve Sergey Brin20 yıllık yani 2014 yılına kadar beraber çalışma sürdürmek adına ise anlaşma içerisine girdiler.

Google Kurucusu: Larry Page ve Sergey Brin

Google Kuruluş Tarihi: 4 Eylül 1998

Bir önceki yazımız olan Twitter’ı Kim Kurdu? başlıklı makalemizde Twitter kurucusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!