activex

Greyfurt diyeti 10 gün içerisinde 5 kilo verme sloganı eşliğinde 1930 yılında ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. Greyfurt diyeti genelde mayo klinik diyeti olarak adlandırılsa da herhangi bir benzerliği söz konusu olmayan bir diyet şeklidir. Greyfurt diyetinde amaçlanılan asıl hedef meyve ile sebze tüketimine sınır getirerek bu besinlerin yerine protein açısından daha zengin besinler ile istenilen kilonun elde edilmesi ve formu korumanın sağlanmasıdır. Burada greyfurt suyu, yenilen besinlerin özellikle et ve proteinli gıdaların bağırsaklarda yağa dönüşmeden bir yakılma sürecine girerek vücuttan atılması noktasında sorunsuz bir işleve sahiptir.

Greyfurt diyeti 1980 yılında yine aynı diyet oluşumu ile gündeme gelerek popüler bir diyet listesi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.  Bu süreçte akıllara gelen soruysa, greyfurt diyeti ya da greyfurt suyu tüketimi zayıflatır mı şeklindedir. Greyfurt meyvesi üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre kanda bulunan insülin seviyesini azaltmaya etki etmesi sonucunda greyfurt, oluşan açlık hissini bastırdığı dile getirilmiştir. Bu bilgiyi güçlü kılıp doğrulayan etmen ise greyfurt ya da greyfurt suyunda yer alan yağ yakıcı bitkisel enzimler doğal bir zayıflama sürecini sağlayarak yine doğal bir ilaç etkisi göstererek kilo vermesine katkı sağlamaktadır.

Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır?

Greyfurt diyeti neden bu kadar tercih edilmiş diye sorarsanız bunun en büyük sebebi bir diyet listesine bağlı olmaksızın da uygulanabilir olmasıdır. Greyfurt, bir diyete bağlı kalmadan uygulandığında günlük bir bardak greyfurt suyu tüketimiyle yanında yine yarım greyfurt yeme şeklinde de uygulanabilmektedir. Sadece greyfurt diyeti olarak hiçbir ek diyet uygulaması olmaksızın greyfurt meyvesi ile bir kişinin 3 ayda 3 kilo verebildiği ABD üniversitelerinde uygulanılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Greyfurt diyeti ile zayıflama yöntemi ufak tefek değişiklikler arz etse de genellikle sabah, öğlen, akşam ve gece yemeği şeklinde toplamda 4 ana öğüne bölünerek bir sistem oluşturmaktadır. Bu bilgilere ek olarak greyfurt diyeti uygulandığı süre içerisinde diyet yapan bireylerin şekersiz sade kahve ile bol su içmeleri önerilmektedir.

Greyfurtun vücuda sağladığı faydalar arasında ilk sırayı besleyici bir besin olması ve içerisinde C vitaminin yer alması gelmektedir. Diyet lifleri açısından zenginlik sunmasının dışında glisemik indeksinin düşük olması nedeniyle vücudun yağ depolanmasını rahatlıkla engelleyebilmektedir. Bilinen herhangi bir zararı olmayan greyfurt diyetiyse şu şekilde uygulanır;

Greyfurt Diyeti Listesi

Sabah: 2 adet yumurtayla birlikte 2 ince dilim pastırma yenilmesi, sade kahve tüketimine eşlik edecek olan yarım greyfurt ya da greyfurt suyu (250 ml) içilmesi gerekmektedir.

Öğle: Çoban salatasıyla sınırsız et tercihi yenilmektedir. İçecek olarak greyfurt suyu (250ml) eklenmesi uygun olacaktır.

Akşam: Kırmızı lâhanayla kereviz, pancar gibi seçeneklerden yararlanılarak nişastasız yeşil yapraklardan oluşan sebzeli bir yemek tercihiyle sınırsız et ya da balıketi değerlendirilebilmektedir. Yemeğin yanına gene yarım greyfurt tüketimi ya da greyfurt suyunun (250ml)  menüye eklenmesi gerekmektedir.

Gece: Süt içimi önerilerek (250 ml) yağsız olması gerekmektedir.

Greyfurt diyeti uygulanılırken salatalarda yağ tercih edilebildiği gibi yiyeceklerin yağsız pişirilerek yenilmesi tavsiye edilmektedir. Greyfurt diyeti uygulamasında vurgulanılan bir başka detay ise greyfurt suyuna herhangi bir şeker katkısının kullanılmaması gerektiğidir. Şeker kullanımı kesinlikle yasak olarak belirtilmiştir. Greyfurt diyeti haricindeki tüm diyet listeleri için diyet listesi kategorimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Düşük karbonhidrat ve orta derecede protein alımıyla Greyfurt diyeti günlük alınması gereken kalori miktarını 800-1000 olarak belirleyip protein alımı mantığıyla zayıflama potansiyelinin elde edilmesini rahatlıkla sağlayabilmektedir ancak greyfurt diyeti günlük kalori alımı çok düşük olan bir diyet türü olduğundan uzun süre uygulanması pek tavsiye edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Ramazan Diyeti ile Nasıl Kilo Veririm? başlıklı makalemizde Ramazan Diyeti faydaları, Ramazan Diyeti naıl olur ve Ramazan Diyeti nasıl verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!