activex

Havuç A vitamini deposu olarak anılabilir. Çünkü büyük oranda A vitamini depolamış olan hem faydalı hem de zararsız bir sebzedir. Sofralarda sık sık salatalarla, bazı çorbalarla ya da mezelerle birlikte karşımıza çıkan havuç saç, tırnak, cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Bu kadar faydalı ve sağlıklı olan havuç zayıflama için de büyük katkılar sağlamaktadır. Havucun içerisindeki beta kroten isimli antioksidan da havuç diyeti etkisinin en büyük nedenlerinden bir tanesidir.

Özellikle tok kalma süresini oldukça uzun bir zamana yayabilen sindirim sistemini düzene sokarak kabızlık gibi sıkıntıların önüne geçen havuç, az kalorili olması sayesinde kilo vermek konusunda en büyük yardımcılardan birisi oluyor.  Bu durumda havucun lifli bir yapıya sahip olmasının da büyük bir etkisi vardır. Diyet yaparken lifli gıdalar tüketmek çok büyük önem arz eder ki havuç lifli yapısı ile diyet programınızın merkezine oturarak havuç diyeti ile zayıflamanıza olanak tanır.

Havuç Kaç Kaloridir?

Lifli bir sebze olan havuç, içerisinde sadece 25 kalori bulundurmaktadır.  Toplamda 61 gr olan havucun 1,7’si lif, 10190 kadar bölümü IU A vitaminidir. Bu demek oluyor ki %204 oranında günlük A vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir.  İçeriğinde aynı zamanda 70,2mg düzeyinde omega 6 yağ asidi bulundurmaktadır. 20.1 mg miktarında da kalsiyum bulunduran havuç bunun gibi birçok önemli besin değerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle diyet yaparken ya da sağlıklı beslenme çabası içerisinde iken havuç tüketmek gerçekten önemlidir.

Havuç Rejimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuç diyeti bir haftalık bir diyettir. Birçok havuç diyeti çeşidi vardır. Havuç suyuyla yapabileceğiniz diyet ya da havucu yemeklerde kullanabileceğiniz diyet şeklinde birçok havuç diyeti vardır. Sizin bunların arasından en sağlıklı bulduğunuz ve size en uygun olanı seçmeniz en doğru tercih olacaktır. Genellikle kısa sürede kilo vermek pek mümkün değildir.  Bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir eğer sağlık durumunuz hızlı kilo vermeye karşı olumsuz bir tepki vermeyecek ise bu diyeti uygulamalısınız. Bir hafta boyunca verilen havuç diyeti listesini uygulayarak bir haftada 3 ila 5 kilo arası verebilme şansına sahipsiniz. Ancak bu bir haftayı atlattıktan sonra da sağlıklı beslenme, dengeli beslenme, bol sıvı tüketme, lifli ve az kalorili gıdalara ağırlık verme, spor yapma gibi kurallara da uymalısınız. Böylece bu bir haftada verdiğiniz kiloları geri almazsınız.

 

Havucun birçok yararını saydık ancak havucunda kontrolsüz tüketimi bazı sorunlara yol açabilmektedir. Havuç diyeti yaparken özellikle böbrekleri ile ilgili sağlık problemleri yaşayanlar dikkatli olmalıdır. Havuç yüksek oranda potasyum içerdiğinden çok fazla tüketilmesi böbrek rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Havuç diyeti ayrıca 3-4 bardak sıkılarak tüketildiğinde şişkinlik ve ya hazımsızlık problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Bu rahatsızlıklara hassasiyeti olanların dikkatli uygulaması ve verilecek olan ölçüleri geçmemeleri gerekir.

7 Günlük Havuç Diyeti Listesi

Bir hafta sürecek olan havuç diyeti listesini uygularken bununla birlikte spor yapmanız bol su ve öğünler arası atıştırmalıklar tüketmeniz diyet esnasında size kolaylık sağlayacaktır.

1. Gün

Sabah: 1 dilim ekmek + 1 bardak havuç suyu + 1 bardak süt

Öğle: 150 gr brokoli (haşlanmış) + makarna (havuçlu) + beyaz peynir (100gr)

Akşam: Sebze çorbası + ızgara tavuk + havuç salatası

 

2. Gün

Sabah: 1 bardak süt + 1 bardak havuç suyu + 1 dilim ekmek

Öğle: Makarna (domatesli) + domatesli ve limonlu yeşil salata + 4 dilim hindi salamı

Akşam: Izgara patlıcan (150gr) + zeytinyağlı havuç dolması + 1 sandviç ekmeği

 

3. Gün

Sabah: 1 bardak süt + 1 bardak havuç suyu + 1 dilim ekmek

Öğle: Havuçlu pilav (70gr) + karışık salata (80gr) + 1 elma

Akşam: Izgara balık (150gr) + havuç püresi + 2 dilim kepek ekmeği

 

4. Gün

Sabah: 1 bardak havuç suyu + bir dilim ekmek + 1 bardak süt

Öğle: 2 domates + havuçlu pilav + meyve salatası (1 kâse, içine muz konulmayacak)

Akşam: Havuçlu hindi (120 gr) + karışık salata (150gr) + 1 sandviç ekmeği

 

5. Gün

Sabah: 1 bardak havuç suyu+ 1 bardak süt + 1 dilim ekmek

Öğle: Domatesli makarna (120gr) + 1 dilim ananas + karışık salata (150gr)

Akşam: Kepekli ekmek (2 dilim) + Havuçlu tavuk sarma + karışık salata (150gr)

 

6. Gün

Sabah: 1 dilim ekmek + 1 bardak süt + 1 bardak havuç suyu

Öğle: Havuç çorbası + beyaz peynir (100gr) + 1 dilim ekmek + yaz türlüsü (kâğıtta)

Akşam: Makarna (semiz otlu, domatesli) + tavuk salatası (150gr)+ muzsuz meyve salatası (1 kâse)

 

7. Gün

Sabah: Bir bardak havuç suyu + bir bardak süt + bir dilim ekmek

Öğle: Izgara patlıcan (150gr)+ sebzeli fırın makarna+ meyve salatası (1 kâse)

Akşam: Havuç dolması (zeytinyağlı) + karışık salata (150gr) + 1 sandviç ekmeği

Bir önceki yazımız olan Domates Diyeti Nasıl Yapılır Neler Yenir? başlıklı makalemizde Domates Diyeti, Domates Diyeti faydası ve Domates Diyeti zararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 500 Okunma 06 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!