activex

Bir anne adayının son adet gördüğü tarihin ilk gününden başlayarak 40 hafta süren hamilelik sürecinde doğumun 37. Haftadan önce olması durumuna preterm (erken) doğum denir. Erken doğum gebe olan kişinin istemeyeceği adeta kötü bir sürprizdir. Bu durum doğumlarda %7 civarında görülmektedir. İlerleyen tıp teknolojilerine rağmen bu oran düşürülememiş hatta aksine bu oranda artış gözlemlenmiştir. Erken doğum hem bebek hem de anne için riskli bir durumdur. Peki, hamilelerin korkulu rüyası erken doğumun sebepleri nelerdir? Gelin birlikte bu konuda uzmanların bilgi ve tavsiyelerine bir göz atalım.

Nedenleri

Erken doğumun durumu çoğunlukla bebeğin ve annenin sağlığı açısından tıbbi bir takım zorunluluklar nedeniyle olmaktadır. İrade dışı erken doğumlarda ise bu duruma hormonların, enfeksiyonların, çoğul gebelik halinin ve rahimde oluşan aşırı gerilme gibi durumların etken olduğu bilinmektedir.

Kimler Risk Grubunda?

Hamilelikte erken doğum vakaları en çok
•Daha önce doğum yapmış olanlar
•Çoğul gebeliği olanlar
•Rahim ağzı ve ya rahim anormalliği olan kişiler
•İlaç sigara ve alkol kullanıcıları
•Gebelik sürecinde doktor kontrolüne girmeyenler
•Kötü beslenen ve ya yoğun stresli bir yaşamı olan kişilerin başına gelmektedir.

Erken doğum bebek için de ciddi riskler taşımaktadır. Erken doğum bebeklerde solunum yetmezliği, beyin iç kanamaları, kalp ve damar problemleri, anemi, sarılık, beyin hasarına bağlı hastalıklar, enfeksiyonlar, bağırsak problemleri körlük gibi pek çok rahatsızlık görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluğa Çözümler başlıklı makalemizde Uyku problemi, Uyku sorunu ve uykusuzluğa çözüm doğadan hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!