activex

Bu belge, Windows 8 yüklü HP ve Compaq dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir.

Bu belgedeki adımlarda, hoparlörlerden ses gelmemesine neden olan çok sayıda sorunun nasıl giderileceği ve çözüleceği açıklanmaktadır. Microsoft Güncelleştirmesi KB2962407’yi yüklediyseniz, KB2962407 Güncelleştirmesinden Sonra Hoparlörden Ses Gelmiyor başlıklı sonraki bölüme geçin. Güncelleştirmeyi yüklemediyseniz, Sorun giderme adımları başlıklı bölüme gidin ve adımları sırasıyla izleyin.
Güncelleştirme KB2962407 yüklendikten sonra hoparlörlerden ses gelmiyor
Güncelleştirme KB2962407 yüklendikten sonra, bazı Windows 8 yüklü bilgisayarlarda sesin çalışmayabileceği Microsoft tarafından doğrulamıştır. Sorunu çözmek için iki seçenek vardır.
• Windows 8.1 Sürümüne Yükseltme: Windows 8.1 sürümüne yükseltme işlemi sorunu çözer ve sorunu düzeltmek için tercih edilen yöntemdir.
• Güncelleştirme KB2962407’yi Yeniden Yükleme: Microsoft, güncelleştirmede değişiklikler yapmıştır ve yeniden bir İsteğe bağlı güncelleştirme olarak yüklemek üzere mevcuttur. Yeni olan yüklenerek, isteğe bağlı güncelleştirme bilgisayarın ses özelliğini geri yükler.

Sorun giderme işlemlerinden önce
Sorun giderme adımlarını kullanmaya başlamadan önce aşağıdaki düzeltmeleri deneyin.
Harici hoparlörleri test etme
Harici hoparlör kullanıyorsanız, bu hoparlörler arızalı olabilir. Bilgisayarınızla başka bir hoparlör takımı kullanmayı deneyin. Taktığınız hoparlör takımı sorunsuz bir şekilde ses üretiyorsa, ilk hoparlör takımı arızalı demektir.
Donanımdan sıfırlama işlemini gerçekleştirme
Donanımdan sıfırlama yapmak için Donanımdan Sıfırlama Yapma başlıklı belgeye gidin.
Sorun giderme adımları
Güncelleştirme KB2692407 bilgisayarda yüklü değilse, bulmak ve ses ile ilgili sorunu çözmek için aşağıdaki adımları kullanın.
1. Adım: Windows’taki Sorun Giderme Aracını kullanın
Windows’ta bulunan sorun giderme aracı, bilgisayarınızda ses kaydı gibi yaygın sorunları otomatik olarak çözebilir. Araç her sorunu çözemese de, sorunları elle düzeltmeye çalışmadan önce Sorun Giderme aracını çalıştırmanızda fayda vardır.

Sorun giderme aracını açmak için:
1.Windows’ta, arama alanına bul ve sesi düzelt yazın.
2.Arama sonuçlarındaki Ses kayıttan yürütme sorunlarını bul ve düzelt seçeneğini veya Ses kaydetme sorunlarını bul ve düzelt seçeneğini belirleyin.
Şekil 1: Ses Kaydetme sorunu giderme ekranı
Ses kayıt ekranı

Şekil 2: Ses Yürütme sorunu giderme ekranı
Ses yürütme ekranı

3. İleri düğmesine tıklayın.
Ses kaydıyla ilgili sorunları ve kayıttan ses çalmayla ilgili sorunları gider
1.Sorunu gidermek istediğiniz aygıtı seçin ve İleri seçeneğine tıklayın.
2.Sorun giderici sorunları tespit edip değişiklikler yaparken bekleyin.
Şekil 3: Sorunları algılama
Sorun giderme aracı ses sorunlarını belirlerken

3.Sorun giderme aracı işlemi tamamladığında, Sorun giderme tamamlandı sayfası görüntülenir ve tespit edilen sorunlar ve bilgisayarda yapılan değişiklikler listelenir.

? not:

Sorun giderme hakkında daha fazla bilgi için Ayrıntılı bilgi görüntüle seçeneğine tıklayın.

Kapat düğmesine tıklayın.
Şekil 4: Sorun giderme tamamlandı
Sorun giderme tamamlandı

Önerilen bir işlem görüntülendiğinde, Bu düzeltmeyi uygula veya başka sorunlar olup olmadığını araştırmak için Bu adımı atla seçeneğini belirleyin. Sorun çözülemezse, bu belgenin diğer bölümlerini kullanarak sorunu elle gidermeye devam edin.
2. Adım: Hoparlörü varsayılan ses aygıtı olarak ayarlayın
Sorun giderme aracını kullandıktan sonra, sistem hoparlörlerini varsayılan moda döndürün:
1.Windows’ta, Arama alanına sesler yazın. Arama sonuçlarında Sistem seslerini değiştirme seçeneğini belirleyin.
2.Ses penceresinde bulunan Kayıttan yürütme sekmesinde kayıttan yürütme işlemini yaptığınız aracı seçin ve Varsayılan Olarak Ayarla düğmesine basın. Tek bir Kayıttan Yürütme Aygıtı listeleniyorsa bu aygıt varsayılan olarak otomatik ayarlanır.
3.Varsayılan Kayıttan Yürütme Aygıtınız seçiliyken, Yapılandır düğmesine tıklayın.
Şekil 5: Varsayılan aygıtı seçme (hoparlör listeniz farklı olabilir)
Hoparlörü varsayılan aygıt olarak seçme

4. Ses kanalları altında, hoparlör kurulumunuza tıklayın.
5.Her bir hoparlöre ses göndermek için Test düğmesine tıklayın veya ses göndermek için her hoparlöre ayrı ayrı tıklayın.
Şekil 6: Hoparlörleri Sına
Hoparlör test ekranı

6.Her bir hoparlörden doğru ses geliyorsa başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Hoparlörlerin herhangi birinden veya hiçbirinden ses gelmiyorsa ya da yapılandırma türü değiştirildiyse İleri düğmesine tıklayarak hoparlör kurulumuna devam edin. Hoparlör kurulumunu tamamlamak için ekranda görüntülenen talimatları izleyin.

Sesi test edin. Ses sorunları devam ederse, bir sonraki adıma geçin.

3. Adım: Ses sürücüsünü güncelleyin
Bilgisayarda işletim sistemi yükseltildikten sonra da ses sorunları yaşanıyorsa veya bilgisayar belirli bir yazılım programında ses sorunlarıyla karşılaşıyorsa, güncelleştirilmiş bir ses sürücüsü sorunu çözebilir. Aşağıdaki çözümleri verilen sıraya göre izleyin.

Bir önceki yazımız olan Windows'ta ses seviyesini ayarlama başlıklı makalemizde mikrofon ayarları windows 7 indir, realtek hd audio ayarları nasıl olmalı ve realtek hd audio ayarları sıfırlama hakkında bilgiler verilmektedir.

829 Okunma 12 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!