activex

Etrafınızdaki fazla kilolarından rahatsız olan birçok insandan diyet yaptıkları halde zayıflayamadıklarını veya aksine kilo aldıklarını duymuşsunuzdur. Sıkça duyduğumuz bu sorun tabi ki sağlıklı bir şekilde hazırlanmamış diyet programları yüzünden olmaktadır. İnsan vücudunun metabolizmasını hızlandıracak, düşük kalorili, halsiz bırakmayacak ve enerji ihtiyacını karşılayacak olan sağlıklı diyet programları, zayıflama sürecinde tercih edilmediğinde bu sorunlar baş gösterebilmekte. Sosyal medyada veya dergilerde oldukça fazla olan ve hızlı bir şekilde yayılan sağlıksız diyet programlarını yapmamanız için bugün sizlere sağlıklı diyet programı nasıl olur, hangi besinleri içerir ve sağlıklı olmayan diyet programları insan vücudunda ne gibi etkiler yapar gibi konulara değineceğiz.

En iyi sağlıklı diyet programı şüphesiz kişinin kendisine özel hazırlanan programlardır. Şöyle ki diyet programı hazırlamada cinsiyet, kilo, yaş, boy, ihtiyaç duyulan enerji miktarı, yağ ve kas oranı, gün içerisindeki hareketlilik gibi birçok madde etkilidir. Bu nedenle bugün sizlere vereceğimiz bilgiler doğrultusunda kendiniz için özel bir diyet programı oluşturabilirsiniz. Tek tip beslenme sistemine her zaman karşı olduğumuzu belirtmekle beraber o tarz diyet listelerinin hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek için yapıldığını belirtmiştik. Ancak sağlıklı diyet listesi kesinlikle tek tip beslenme programı içermemeli ve içerisinde karbonhidrat, yağ, protein içeren besinleri yeteri miktarda bulundurulmalıdır. Zayıflamak için bildiğimiz gibi metabolizma hızının yüksek olması da oldukça önemlidir. Uygulayacağınız sağlıklı diyet listesinin de metabolizma hızınızı arttırabilmesi için 3 ana öğün ve 3 ara öğünden oluşmasına dikkat edin. Aynı zamanda 3’den fazla öğün olduğu için başka diyetlerde olduğu gibi açlık hissinin ve halsizliğin oluşmasını engelleyerek daha zinde bir diyet programı yapmış olursunuz.

Sağlıklı Bir Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalı

Sağlıklı diyet programı 800-1000 kalori içerecek şekilde besinlerle ayarlanmalıdır. Bu kalori miktarı sizin kişisel özellikleriniz ve gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarıyla doğru orantılı olarak değişecektir. Örneğin bir ev hanımı ile haftanın 6 günü dışarıda çalışan bir bayanın harcayacaklar enerji miktarı aynı olmayacaktır. Bunun için bu gibi şeyler diyet listesi hazırlanırken göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlıklı diyet listeniz içerisinde bulunacak olan ara öğünlerinizi ana öğünlerden 2 saat sonra olacak şekilde tüketmelisiniz. En son öğününüzü akşam saat 19.00’da bitirmeye dikkat etmelisiniz. Bu nedenle eğer sabah kahvaltısını geç saatlerde yapıyorsanız ve ara öğünler nedeniyle akşam yemeğiniz 19.00’ı geçiyorsa 3 ara öğünü 2’ye indirmelisiniz. Ancak size önerimiz sabah erken saatlerde kahvaltı yapmak ve güne öyle başlamaktır. Diyet listesi oluşturmakta kararsız kaldıysanız en çok tercih edilen diyet listeleri konusundaki bu makale size fikir verecektir:

Diyet listenizde sebze ve meyvelere de önem vermeli ve belirttiğimiz oranlarda her besin değerini tüketmelisiniz. Sağlıklı diyet listesi programınız içindeki besinlerinizi de sağlıklı bir şekilde pişirmeniz oldukça önemlidir. Örneğin kızartma oldukça yağlı olduğu için bundan kaçınmalı ve buğulama, haşlama veya ızgara gibi pişirme teknikleri kullanmalısınız. Diyetinizde karbonhidrat olarak tercih edeceğiniz besinlerin beyaz ekmek yerine buğday ekmeği olmasına, diyet besinlerin tüketilmesine dikkat edin. Sağlıklı diyet listenizde nişastalı, posalı ve lifli besinlere ağırlık verip şeker, tuz gibi besinleri azaltın. Alkol ve alkollü içeceklerden uzak durarak daha sağlıklı meyve suları ve bitkisel çayları şekersiz ve ev yapımı olarak tüketin. Zayıflamak için oldukça önemli olan suyun, diyet boyunca ve sonrasında bol bol tüketilmesine dikkat edin. Liste hazırlama konudaki bir diğer tavsiyemiz olan haftada 2 kg zayıflatan bol çeşitli diyet listemize

Hazırlayacağınız sağlıklı diyet programları vücudunuzun zorlanmamasını ve en önemlisi sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak uyguladığınız sağlıksız ve uzun süren bir diyet sizlere şu sorunları yaşatacaktır:

  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Saçların dökülmesi
  • Adet düzensizliğinin olması
  • Tansiyon hastalığı
  • Kalp çarpıntısı
  • Kabızlık
  • Cilt kuruluğu
  • Baş ağrısı

Diyetinizi uyguladığınızda eğer bu gibi sorunlarla karşılaşırsanız doktorunuza danışın ve yeni düzenlemeler yaparak daha sağlıklı diyet listesi oluşturmaya çalışın. Yanlış yapılan zayıflama programları yaşam kalitenizin düşmesine ve vücut sağlığınızın bozulmasına sebep olacaktır. Bu nedenle uygulayacağınız diyet programına oldukça önem vermeli ve hızlı kilo vereceğim diye dikkatsiz bir diyet listesi oluşturmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Diyeti İle 2 Haftada 9 kilo Zayıflayın başlıklı makalemizde Yumurta Diyeti faydaları, Yumurta Diyeti nasıl yapılır ve Yumurta Diyeti zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 422 Okunma 06 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!