activex
 • Güven nedir / Nasıl güven kazana bilirim/
  korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu.
  “Bu güveni sarsmayın”
  bir şeyden umulan, beklenen niteliğe inanıp ona göre davranma.
  “Güven, insan ilişkilerinin temelidir”
  yüreklilik, cesaret.
  “Kendine güvenin varsa bunu yaparsın”

Biz insanlar bir birimize güven sağlamak için her şeyi yapabilen varlıklarız. Güven ikili ilişkilerde her şeydir,güven olmadan sağlam bir arkadaşlık,dostluk,sevgi bağı veya farklı bir bağ kurulamaz. Kısacası güven ilişki bağlarında güçlü bir temeldir, biz ise bu temeli sağlam yapmalıyız ki bağımız kopmasın.

Güvensiz bir ilişki samimi ve gerçek değildir, her iki tarafta karşılarında ki kişinin güvenini kazanmalı ve ondan güven almalıdır. Eğer güven sorunu var ise temeli olmayan bir bina gibi bu ikili bağ çöker,yıkılır.

Güvenilmeyen bir insanla sizde bir bağınız bulunmasını istemezsiniz (umarım), ne dost olursunuz ne de başka bir şey. Tabii güven meselesi için karşıda ki kişiyi iyice tanımanız gerekiyor, zaten içiniz ısınmadıysa bu dostluğu sürdürmenize gerek yoktur, sürse bile bu ilişkinin sonu yakındır.

Güven insan karakterindeki bir şeydir, çoğu insan güven vermez güven vermeyen bir insan ile sadece arkadaş olabilirsiniz oda pek samimi olmayan geçici kısa süreli bir dostluk.

Bir kişiye güvenmek bana göre çok ta kolay değil, güven sıkıntısı çekebilir, güvensizlik yaşayabilirsiniz.

Güven Nasıl Sağlanır

En önemli baz dış davranışlarınızdır, dostunuz veya karşınızda ki kişi sizi Tanımaya çalışacak, sizin hareketlerinizi izleyecektir, buna göre size güven duygusu bağı çok yada az olacaktır.

 • Mütevazilik, güven veren bir şeydir, çoğunluk mütevazi insanlara güven gösteriyor.
 • Sadakat, Güven konusunun belli başlı konularından biridir sadakat. Sadakatsiz biri güven duygusunu karşı tarafa veremez.
 • Hoşgörü, sadece belli başlı insanlara hoşgörü göstermemeli, toplumda ki her kitleye karşı hoşgörülü olmalı.
 • Adalet, adaletsizlik güven kırıcı şeydir.
 • Cesaret, cesaretli bir insan hem kendine hem de karşı tarafa belirli bir güven verir.
 • Onur,dürüstlük,sözünün eri olmak gibi konuları da örnek verebilirdim, kısacası erdemli, topluma örnek bir kişilik sahibi olmanız yeterlidir.

Aslında her insana belirli bir miktarda güvenmeliyiz, bunu güvenmenin sebebi güvensizlik hastalığına karşı bir tedavi yöntemidir, inan ki güvensizlik kötü,sinsi bir şeydir bu güvensizlik bunalımına girmeyin.

Güven kolay kazanılmaz ama çok kolay yıkılır, güven duygusunu karşı tarafa iletmek ne kadar zor olsa da bunun tek bir hareketimiz,davranışımız ile yıkılacağını bilmeliyiz. Aslında güven kazanacağım diye kendinizi kasmanıza gerek yok kendiniz olun yeter.

herkesin bir birine güvendiği, güven sorunlarının olmadığı, güven veren-alan insanların çoğalması dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Tarihin Bu Zamana Kadar Yaşanmış Vietnam Savaşı başlıklı makalemizde Vietnam savaşı bilgi, vietnam savaşı kısaca ve Vietnam savaşı ne zaman oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 690 Okunma 06 Şub 2018

Yorumlar


Sen de Yorumla!