activex

Muz diyeti 2008 yılında Japonya’da ortaya çıkan ve Japon bir eczacı tarafından geliştirilen bir diyet programıdır. Sosyal medyada oldukça hızlı bir şekilde yayılan ve bir süre boyunca muz kıtlığına sebep olan muz diyeti, ismini aldığı muz meyvesinin ağırlıklı olarak tüketilmesinden ibarettir. Listeyi incelediğinizde ilk bakışta güzel sonuçlar alamayacağınız düşüncesine kapılabilirsiniz. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre muzun içerisinde bulunan lif, potasyum ve kalsiyum sayesinde metabolizma olduğundan daha hızlı çalışmakta ve sindirim sistemini hızlandırmaktadır. Muz meyvesinin diğer meyvelere göre daha çok doyurucu olması da açlık hissi hissetmemeniz açısından sizin için bir avantaj olacaktır. Suyun da muz tüketiminin hemen ardından bolca içilmesi gereken bu diyette hem metabolizmanın hızlanması hem de tokluk hissinin oluşması su ile de desteklenmiş olacaktır.

Oldukça düşük kalorili bir diyet olan ve uzun süre yapılmaması gereken muz diyeti bazı şok diyetler gibi katı kurallara sahip değildir. Çok basit birkaç kurala sahip olan diyet listesi alışık olduğunuz bir program olacaktır. Aç kalmadan zayıflamanıza imkan veren muz diyeti sayesinde diyet yapmak eziyet olmaktan çıkacak ve alışmanız daha da kolaylaşacaktır. Muz diyeti listesi uygulanırken en geç öğününüzün saat 20.00’dan önce olmasına dikkat edin. Akşam saat 8’den sonra herhangi bir şey yememeniz çok önemli. Ancak dayanamayacak kadar şiddetli açlık hissi oluşursa 1 dilim elma veya 2 dilim karpuz yiyebilirsiniz.

Uykunun da olduğukça önemli olduğu hayatımızda düzenli bir uyku sistemine sahip olmaya dikkat edin. Diyetinize dikkat ettiğiniz kadar uyku düzeninize de dikkat etmeli ve günde gece uykusu olarak 6-7 saat sağlıklı bir şekilde uyumalısınız. Muz diyeti listesini uygularken süt ve alkol tüketiminin olmamasına ve bol bol oda sıcaklığında ılık su içmeye özen gösterin. Muz diyeti sabah, öğle, akşam ve ikindi arasında ufak atıştırmalıklarla beraber 4 öğünden oluşmaktadır. Sabah kahvaltısında muz ve ardından bolca su için ve böylece kilo kaybının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayın. Kalorisi oldukça düşük olan bu diyette sabah kahvaltısında istediğiniz kadar muz yeme özgürlüğünüz bulunmaktadır. Diğer öğünlerde ise kendinize göre her zamankinden daha az olacak şekilde istediğiniz yemeği yeme şansınız var. Uygulaması oldukça kolay ve kesinlikle aç kalmayacağınız muz diyeti programını vereceğiniz kilo miktarına göre uygulayabilirsiniz.

Tek Günlük Muz Diyeti Programı

Sabah: İstediğiniz kadar muz, peşine 2 su bardağı su

Öğle: Yüksek kalorili olmamakla beraber 1 porsiyon istediğiniz bir yemek

İkindi: Düşük kalorili atıştırmalıklar (fındık,ceviz,light bisküvi gibi..)

Akşam: Yüksek kalorili olmamakla beraber 1 porsiyon istediğiniz bir yemek (Saat 19:00 gibi yemeniz önerilmektedir.)

1 günlük muz diyeti programını vermek istediğiniz kilo miktarına ulaşana kadar zorlanma hissetmiyorsanız uygulayabilirsiniz. “Meyve ile diyet yapmayı isterim ama her gün muz yiyemem” diyen okurlarımız için de detaylı kaleme aldığımız diyet listemiz olan meyve diyeti burada.

Her zaman söylediğimiz gibi sağlıklı bir şekilde zayıflamak düzenli bir diyet programı ve düzenli yapılan spor ile gerçekleşmektedir. Dolayısıyla bu dönemde daha fazla enerji harcamaya ve sporla kalori yakmaya özen göstermeniz zayıflama sürecinizi daha da kısaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan İdeal Bedene Ulaşmak İçin Sağlıklı Diyet başlıklı makalemizde İdeal Beden diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!