activex

Gelişme çağındaki erkeklerde hormonal değişimler sonucu meme dokusunda tek ya da çift taraflı bir miktar büyüme olmasına tıp dilinde “jinekomasti” denir.

Yunanca kadın anlamına gelen “gyne” sözcüğü ile meme anlamına gelen “mastos” sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Halk arasında çok konuşulmayan, fakat sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Jinekomasti erkek nüfusunun %40-60sinda  gözlenen bir sorundur. Erkeklerin vücutlarını kadınsılaştırdığı için ruhsal durumlarını kötü yönde etkiler. Jinekomastisi olan erkeklerin en büyük şikayeti arkadaşları tarafından dalga geçilmesidir. Dar tişört giyemeyen, denize ve havuza giremeyen, başkalarının yanında üstünü değiştiremeyen erkeklerin çoğu, hastalığın çözümü olduğunu bilmiyor ve bu çileyi boşuna çekiyor. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar birbirlerine karşı çok acımasızca davranabilmekte, genç depresyona ve cinsiyetine ait yetersizlik hissine girebilmektedir.

Jinekomastinin Sebepleri Nedir?

Jinekomasti sıklıkla vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) seviyesinin yükselip testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar. Bu durum bebeklerde, ergenlerde ve yaşlılarda fizyolojik olarak ortaya çıkar. Ergenlerin % 40’ında, yaşlı erkeklerin ise % 35’inde jinekomasti gözlenir.
Jinekomastinin en sık nedeni ergenlik döneminde gözlenen hormonal dengesizlikler olmakla birlikte en sık 14 yaşında karşılaşılan bir durumdur. Bunların çoğu bir iki yıl içinde gerileyecek normal kabul edilebilir bir durumdur. İkinci yılın sonunda halen gerileme görülmüyorsa çözüm aranmaya başlanmalıdır.

Diğer nedenleri arasında hormon içeren ilaç kullanımı, erkek üreme organlarının gelişimsel bozuklukları, testis hastalıkları, hormon üreten tümörler, hepatit, siroz, akciğer kanseri ve akciğer hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları ve aşırı alkol veya uyuşturucu tüketimi ve steroid kullanımını sayabiliriz. Bu deformite genellikle ergenlik dönemine giren genç erkeklerde görülür. Bu dönemde erkek çocukların büyük bir kısmında meme dokusunda büyüme oluşmakla birlikte genelde dikkat çekici boyutta değildir ve ergenlik dönemini takiben bir yıl içinde meme küçülerek normal boyutuna geriler. Ancak bazen de bu değişim ilerleyerek devam eder ve meme olması gerekenden daha büyük olarak kalır. Bu büyüme tek ya da çift taraflı olabilmektedir.
Şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan ve meme bezinde büyüme olmaksızın yağlanma nedeni ile memenin büyük gözükmesi durumun yalancı jinekomasti denilir. Yalancı jinekomasti de çok yaygın karşılaşılan bir sorundur.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

* Meme bezi serttir ve büyümeyerek düğme gibi kalır.
* Meme boyutları farklıdır.
* Memede kadın göğsüne benzer şekilde büyüme hatta ileri düzeyde sarkmalar olur.

Jinekomastinin Tipleri Hangileridir?

Jinekomasti, yağ ve meme dokusunun artmasına bağlı oluşmakta ve buna bağlı olarak 3 tip jinekomasti görülmektedir:

1-    Yağ dokusunun artmasına bağlı meme büyümesi: Yağlı tip jinekomasti
2-    Meme dokusunun artmasına bağlı meme büyümesi: Glandüler tip jinekomasti
3-    Yağ ve meme dokusunun birlikte artmış olduğu meme büyümesi: Yağlı glandüler tip jinekomasti

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti tedavisinde, memedeki fazlalık dokunun cerrahi olarak ya da liposuction yöntemi ile uzaklaştırılması olmak üzere iki temel yaklaşım vardır.

Jinekomastisi olan hastaların büyük bölümünde tek başına liposuction ile yeterli sonuç almak mümkündür. Yağ dışında meme dokusu da fazla ve yoğun olan hastalarda ultrasonic liposuction (VASER) kullanılabilir. Bunun yeterli olmadığı durumlarda meme başının çevresinden yapılan kısa bir kesi ile fazla meme dokusu çıkarılır. Deri fazlası olan ve meme başı sarmış olan hastalarda ise iz meme başının çevresinde kalacak şekilde deri çıkartılır. Erkek hastalarda mecbur kalmadıkça başka bir iz bırakmamaya dikkat edilir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Zaman Uygulanır?

İlk olarak jinekomastinin sebebi anlaşılmalıdır. Hastada hormon bozukluğu olduğu düşünülüyorsa öncelikle bir Endokrinoloji Uzmanı tarafından değerlendirilir. Hormon tetkikleri yapılır. Eğer bir bozukluk varsa buna yönelik tedavi yapılır. Ergenlik döneminde oluşan jinekomastilerde genellikle beklemek yeterlidir. Bunların büyük bölümü birkaç yıl içerisinde düzelir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.
Ameliyat yapılacak işleme bağlı olmak üzere 1-2 saat sürmektedir.

1- Jinekomasti sebebinin fazla meme dokusu olması durumunda bu fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Cerrahi tek başına yapılabildiği gibi çevresindeki fazla yağları da uzaklaştırarak düzgün bir kontür sağlamak amacıyla liposuction ile de kombine edilebilir. Bu işlemde meme başı etrafına veya koltuk altında fark edilmeyecek bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek fazla meme dokusu çıkarılır. Cildin de çıkarılmasının gerektiği daha büyük memelerde daha uzun bir kesi gerekebilir. Fazla olan yağ dokusunun da çıkarılması gereken durumlarda aynı kesilerden girilerek liposuction yapılır.

2- Hastanın jinekomasti’si yağ fazlalığından kaynaklanıyorsa liposuction yöntemi yeterli olacaktır. Bu işlem 2-3 mm’lik bir kesiden sokulan kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu seçeneğin en büyük avantajı estetik olarak problem teşkil edecek bir yara izinin oluşmamasıdır.

Jinekoasti Ameliyati Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, jinekomasti ameliyatlarıda risklidir!

Size tavsiyem doktorunuzla sağlık, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarınızı tüm detayları ile konuşmanızdır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

* Üç hafta öncesinde aspirini ve kan sulandırıcı her türlü ilacı ve Vitamini kesmenizdir.
* Ağrı Kesiciler: Apranaks, Voltaren, Vermidon yerine Parasetamol, Novalgin kullanabilirsiniz.
* Vitaminler: Vit C, Vit D, Vit E, Vit K, Ginseng, Ginko Biloba, Co-Enzim Q gibi maddeler içeren multi vitamin haplarını ameliyata kadar kesmenizi tavsiye ederim.
* Yiyecekler: Yeşil Cay, Keten Tohumu, Kiraz Sapı, Domates Çekirdeği tüketilmemelidir.
* Sigarayı en az üç hafta öncesinden kesmek gerekmektedir.
* Aşırı kilo tüm ameliyatlar için bir risk oluşturur! Obes hastaların ameliyat öncesi kilolarını azaltmaları ameliyat sırasında ve sonrasında cıkabilecek riskleri
(Tromboz, Akciğer Embolisi, Rahat Nefes Alabilme) büyük ölçüde engeller
* Ameliyattan önceki üç gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan kaçınılmalı, sebze yemekleri ve hazmı kolay besinler alınmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

* Ameliyat bitiminden 3 saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Genellikle 6 saat sonra hasta, hastaneden taburcu edilir.
* Ameliyat sonrası birkaç gün ilaçlar ile kontrol altına alınabilecek minimal ağrı ve rahatsızlık olabilir.
* Ameliyatın  hemen sonrasında ödemi azaltmak ve erken çözülmesini sağlamak için altı hafta boyunca elastik bir korse giydirilir. Bu korse likra benzeri bir malzemeden yapılmıştır ve giysilerin altında fark edilmez.
* Hasta oldukça çabuk ayağa kaldırılmaya çalışılır. Bunu nedeni thromboz riskini azaltmak ve dolaşım sistemini hızlandırmaktır.
* Ameliyattan üç gün sonra kontrole gidip, sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir; hatta araba kullanabilir.
*İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekmektedir. Üç hafta sonra göğüs hareketleri dışında spora başlanılabilir. Altı hafta sonra ise tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Komplikasyonları Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatları genellikle sorunsuz ve yüz güldürücü işlemlerdir

* Uygulama yapılan bölge ve çevresinde morarma, şişme
* Çeşitli şiddetlerde ağrı veya acı. Hastalar keskin bir acıdan çok derin bir ağrıdan şikâyet ederler. Liposuction ağrısı çok hamken ağır spor yaptıktan sonraki ağrıya benzer. Ancak ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve birkaç gün içerisinde geçer.
* Uyuşma
* Hareket kabiliyetinde kısıtlanma (doktorun önerisi, ağcı veya uygulama bölgesinin hassasiyeti yüzünden)
* Uzun dönemde en sık yaşanabilecek sorun, yapılan işlemin memeyi yeterince küçültememiş olmasıdır. Bu durumlarda ikinci bir işlem yapılması gerekebilir.
* Liposuction sonrası daha çok estetik sorunlar yaşanır. Bunlar arasında deride dalgalanmalar ve düzensizlikler, liposuction yapılan bölgede çökmeler, deride renk değişiklikleri, vücut kontur bozuklukları sayılabilir. Bu tür sorunların iki önemli sebebi vardır: yöntemin yanlış uygulanması ve gerektiğinden fazla yağ alınması; deri elastikiyetinin kötü olması. Bu tür düzensizliklerin düzeltilmesi zordur ancak imkânsız değildir. Başka yerlerden alınan yağ dokusu ile çukur alanlar doldurulabilir.

Bu yan etkiler uygulama sonrasında görülebilir ve genelde hayatî tehlike oluşturmazlar; ancak uygulamayı talep eden veya bu konuda danışan kişi, tüm bu olasılıklar hakkında bilgilendirilmelidir. Deneyimli bir uzmanın uygulamasıyla risk daha düşüktür.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Formunuzu Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

* Hastanın kilo alması durumunda göğüslerinde bir miktar büyüme olabilir, ancak hiçbir zaman ameliyat öncesindeki durumuna geri dönme durumu olmaz.
* Gergin cildin tekrar çatlamaması için düzenli olarak vücut losyonları ve nemlendirici kullanmak gerekir
* Düzenli egzersiz göğüs kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan BOŞANMA SEBEPLERİ başlıklı makalemizde Aile, Boşan ve Boşanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

822 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!