activex

Bir işyeri veya konut kiralamak isteyen kişi ve firmaların kiralama işlemleri esnasında yapacakları kira sözleşmesinde dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Daha sonradan zor durumda kalmamak ve pişman olmamak adına bu noktaların üzerinde dikkatle durulması hem kiracı hem de mal sahibi açısından çok mühimdir. Kira sözleşmeleri basit sözleşmeler gibi görülmelerine rağmen iki tarafın da hakkını korudukları için günümüzde olmazsa olmaz sözleşme türlerinin başında gelmektedir.

Kira Sözleşmeleri Yazılı Olarak mı Yapılmalıdır?

Kira sözleşmelerinin aslen yazılı olarak yapılma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Dileyen mal sahibi ve kiracılar kendi aralarında konuşarak ve anlaşarak da kiralama işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Ancak daha sonraki dönemlerde herhangi bir sorun çıktığında iki tarafın da ellerinde yazılı ve imzalı belgeler olması doğabilecek her türlü sahtekârlık probleminin de önüne geçmiş olacaktır. Bu nedenle kira sözleşmelerinin mümkün mertebede yazılı olarak hazırlanmasına ve tarafların da bu sözleşmeleri imzalamalarına özen gösterilmelidir.

Kira Sözleşmelerinin Süresi Biterse Ne Yapılmalıdır?

Kira sözleşmesinin süresi bittiği halde kiracı halen aynı yerde ikamet etmekteyse daha önceden yapılmış olan sözleşmeyi mutlaka saklamalıdır. Çünkü kira sözleşmesi yenilenmediği takdirde eski sözleşmede yer alan maddeler ve aynı şartlar geçerliliğini korumaktadır. Ayrıca sözleşmenin farklı şekillerde yenilenmemesi durumunda eski kira sözleşmesi otomatik olarak uzamaktadır.

Kira Sözleşmelerinde İmzacıların Kimliği ve Adres Doğruluğu

Kira sözleşmesi imzalanırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; sözleşmede adı geçen mal sahibinin gerçekten de kiralanacak yerin sahibi olup olmadığından emin olmaktır. Mal sahibi değilse bile yasal olarak vekil olması kişinin söz konusu olan yeri kiralama hakkına sahip olmasını sağlamaktadır. Bu durumun anlaşılması için de tapu senedi ya da mal sahibi kişiye verilmiş olan vekâletname kontrol edilebilmektedir. Bunun dışında kira sözleşmesinde yazılan adresin kiralanacak yerin adresi ile birebir olup olmadığı da iyice kontrol edilmelidir. Sözleşmede farklı bir adresin altına imza atılması daha sonraki dönemlerde kiracıların başına ciddi problemler açabilmektedir.

Kira Sözleşmelerinde Kiralanan Yerin Geçmiş Borçları

Kira sözleşmelerinde önemli olan bir diğer husus da; kiralanacak olan yerin geçmişte herhangi bir borcunun olup olmadığına bakılmasıdır. Kiralanacak olan yerin eski borçlarının yeni kiracıya ait olmadığını belirten bir madde mutlaka sözleşmenin içerisinde yer almalıdır. Böylelikle kiracı alacağı yerin geçmiş su, doğalgaz, elektrik ya da internet borçlarını ödemek durumunda kalmayacaktır.

Kira Sözleşmelerinde Kiranın Yatırılma Şekli ve Zam Konusu

Kira sözleşmeleri imzalanırken iyice emin olunması gereken konulardan birisi de; mal sahibi ile kiracı arasında anlaşılan kira ücretinin yıl içerisinde nasıl ve ne kadarlık oranlarla yatırılacağını net şekilde belirlemektir. Özellikle işyeri kiralamayı düşünenler sözleşmede yazan kiranın net ya da brüt kira olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu sayede kiracıların daha sonra kira ücreti konusunda herhangi bir sürprizle karşılaşma ihtimalleri de düşmektedir. Kiraya yapılacak olan zorunlu zamlar konusunda da ÜFE ya da enflasyona göre artış yapılmasının da mutlaka kira sözleşmesi içerisinde yer almasına özen gösterilmelidir. Tüm bunların yanı sıra kira ücretinin mal sahibi olan şahsın banka hesaplarından hangisine ve ayın hangi günlerinde yatırılacağı konusunun da yine kira sözleşmesi üzerinde yazılı olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu tür gönderimlerde banka havalesi ya da EFT esnasında bankalar tarafından alınacak olan işlem ücretlerinin de yine kiracı tarafından karşılanacağının bilinmesi önemlidir. Eğer kira sözleşmesinde kiranın hangi gün yatırılacağı ile ilgili bir madde yer almıyorsa, kira ödeme günlerinin her ayın ilk 3 günü içerisinde olduğunu da bilmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saçları Düzleştirirken Yapılan 10 Büyük Hata başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

519 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!