activex

Rahim ağzı kanseri özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanılan bir kanser türüdür. Ancak pap smear tarama testi,  kolposkopi tanı testi gibi yöntemlerin geliştirilmesi ile henüz kanser aşamasına gelmeden önce teşhis edilebilen ve etkili bir şekilde tedavi edilebilen bir kanser türü haline gelmiştir.
Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türüdür .Türkiye’ye ait geniş bir veri tabanı  olmamasına  rağmen Dünya Kanser Veri Tabanı (Globocan) 2002 verilerine göre kadınlarda ölüme sebep olan 7. kanser türü olduğu anlaşılmaktadır.

Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Pap smear testi ile rahim ağzı kanseri oluşumu öncesi rahimağzında yaşanan değişikliklerin tanınması mümkün olmaktadır. Toplumda 40 yaş ve sonrasının bir hastalığı olarak kabul edilmesine karşın hemen her yaşta ortaya çıkabilmektedir.
Rahim ağzı (Serviks) kanseri erken evrelerinde herhangi bir belirti göstermeyebilir. En ileri aşamalara kadar “basit” bir akıntı dışında hiçbir belirti vermeyebilir. Tesadüfen yapılan bir  pap smear  incelemesiyle bu durum ortaya çıkarılabilir.

Rahim ağzı kanseri Pap Smear Testi Nasıl Yapılır?

Pap Smear testi son derece basit ve ağrısız bir işlemdir. Herhangi bir kanama olmadığından emin olunduktan sonra vajinal spekulum yardımı ile hem endoservikal kanaldan, hem de ektoservikstan örnek alınmalıdır. Alınan materyal bir veya iki lam üzerine yayılır ,%95’lik alkol içeren bir kap içine koyup en az 10 dakika bekleterek alınan hücrelerin lam üzerinde fikse olması sağlanır. Bu işlem için özel olarak hazırlanmış fiksatif solüsyonlar da kullanılabilir. Fiksasyonun örnek alındıktan hemen sonra yapılması ile hücresel şekillerin bozulması ve kuruması önlenir. Bu sayede değerlendirmede yapılabilecek hatalar önlenir.
Sonuç yaklaşık bir hafta içinde çıkar.

Smear almak için gerekli şartlar şunlardır:

• İşlem sırasında kayganlaştırıcı madde kullanılmamalıdır.
• En az 48 saatlik cinsel perhiz yapılmalıdır.
• En az 24 saat süreyle vajinal duş yapılmamalıdır.
• En az 48 saat süreyle herhangi bir vajinal medikasyon (krem ya da ilaç) kullanılmamalıdır.
• Kanama olmamalıdır.

Yeni bir smear alabilmek için 

• Bir önceki smear alımından sonra en az 3 ay geçmiş olmalıdır.
• Yapılmış bir servikal cerrahinin üzerinden en az 3 ay geçmiş olmalıdır.

Smear için en uygun zaman adet kanaması tamamen bittikten sonraki günlerdir, ideali ise siklusun ortalarıdır. Doğum sonrası en az 6-8 haftalık süre boyunca tarama amacıyla smear almaktan kaçınılmalıdır, çünkü bu dönemdeki reaktif inflamatuvar değişiklikler nedeniyle preparatların kalitesi düşüktür.

Smear kalitesini etkileyen faktörler ise şunlardır:

• Vajinal enfeksiyon-inflamasyon
• Şiddetli genital atrofi (menopoz)
• Gebelik, doğum sonrası dönem ve emzirme dönemi
• Radyoterapi öyküsü

Bir önceki yazımız olan CİNSEL SORUNLARDA JİNEKOLOG MUAYENESİ ÖNEMLİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

950 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!