activex

Vücudun yağlanmalardan uzak kalmasını sağlamak adına beslenme şeklinde yapılan değişikliklerin yaşam şekline uyarlanması, sağlıklı bir şeklinde sonuca ulaştırması zaman alabilmektedir. Bu süreçte diyetin şekil değiştirmesine etken olan nedenlerden biri de yakalaşan ramazan ayı içerisine girilecek olmasıdır. Yapılan diyette akşam saat 9 sonrası yenilmeyen yemek ya da düzenli beslenme öğünleriyle oluşturulan ara öğünlerin hepsi ramazan ayında değişime uğrayarak ramazan diyeti şekline bürünmekte. Gece yenilen yemeklerle gün boyu akşam vaktine kadar tüketilmemesi gereken besin olanakları akla nasıl ramazan diyeti yapılabilir sorularını getirmektedir. Sorunsuz şekilde yaptığınız diyetin devamını sağlayarak ramazan sürecinden etkilenmeyen bir listeyle bu sorunun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Diyetisyeninizle birlikte diyet listenizi tekrardan oluşturabilir gerekli değişimler sonucunda sağlıklı bir şekilde ramazan diyeti oluşturarak vücut sağlığınızı koruma altına almaya devam edebilirsiniz. Diyetisyenler dışında sunduğumuz bilgiler ışığında rahatlıkla diyet listenizi yenileyerek yanlış diyet programlarından uzak sağlıklı bir ramazan diyeti elde edebilir bu diyet ile de formunuzu koruyabilirsiniz. Ramazan ayının yılın en sıcak mevsimi olan Temmuz ayına denk gelmesi oruç ve beraberinde yapılan diyet sürecini zorlasa da oruç sürecinde kilo fazlalığı hüznü yaşamak istemiyorsanız ya da kilonuzdan memnun olup var olan formunuzu korumak istiyorsanız, bu süreci önemseyerek ramazan diyeti gerçekleştirmeniz son derece faydanıza olacaktır. Uzun bir gün sürecine denk gelen ramazan orucunda iftar saatinde hızlı ve fazla yemek yemek, kilo alımı dışında vücut sağlığını da tehlikeye atabilmektedir. Bu riskleri yaşamamak adına sunacağımız sağlıklı ve doğru ramazan diyeti listesi ile ramazan ayı zaman diliminde yer alan iftar, sahur ve aradaki zamanda sağlıklı beslenme şeklini benimseyerek kilonuzu korumanın dışında kolay bir zayıflama şekli de elde edebilirsiniz.

Ramazan Diyeti Sahur Önerisi

Kahvaltı niteliğini taşıyarak güne dinamik başlamanızı sağlayacak olan bu öğün, oruçlu geçireceğiniz gününüzü dinç şekilde geçirmenizi sağlayacak açlığın oluşturduğu halsizlik etkisini minimuma indirgeyecektir. Aşağıda göreceğiniz seçeneklerden her birisi birer menü planı şeklinde derlenmiştir. Damak tadınız hangi seçeneğe daha çok uyuyorsa o menüyü seçin, sonrasında ise rutinden kurtulmak adına diğer seçeneklerden de deneyebilirsiniz.

  • Kepek ekmeğiyle yapılmış tost (yağsız beyaz peynir ile hazırlanmalı)
  • Çok az sıvı yağ ile pişirilmiş herhangi bir sebze yemeği (istediğiniz kadar yiyebilirsiniz), bir kase yağsız yoğurt, 1 dilim kepek ekmeği ve salata
  • Domates, salatalık, maydanoz ve ayran. Şekerli yiyecek olarak da bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. (Üzüm, kavun, muz, incir meyveleri haricindeki diğer meyvelerden tüketmeniz öneriliyor)
  • Sahur için bu son menü seçeneğimiz ise sınırlı tüketilmelidir. Haftalık en fazla 2 kez uygulayabileceğiniz bu seçenekte bir tabak makarna ya da pilav, bir kase yağsız yoğurt ve salata tüketilebilir.

Ramazan Diyeti İftar Yemeği

Ramazan diyeti kapsamındaki iftar öğünümüz normal diyetlerdeki öğlen öğününe tekabül etmektedir. Bu öğünde normalde yapılan yanlış beslenmeye uymamanızı iftar vaktinin verdiği heyecanla yemeklerinizi tıka basa yemenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. İlk olarak orucunuzu su ile açarak başlayın sonrasında bir ramazan pidesini sekiz eşit parçaya bölerek bir dilimine kibrit kutusu kadar yağsız peynir bir kaç dilim hindi etinden yapılmış pastırma ve zeytin ile devam edin. Bu ilk aşama doymanız için yeterli değilse bir kase çorba içerek açlığınızı iyice bastırın.

İftar vaktinden 2 saat sonra ise tamamen doymanızı sağlayacak ana yemeklere geçmeniz mümkün. Bu şekilde zamana yayarak yapılan beslenme anlayışında vücut hızlı ve çok yemek ile zorlanmaz ve hafif yiyeceklerle başlanıldığı için de yağ yakımı çok daha fazla olur. Şimdi ise gelelim iftar sonrası akşam öğünü yerine geçecek olan menü seçeneklerine:

  • İlk hafta: İstediğiniz kadar etli veya etsiz bir sebze yemeği, yanına ise 1 kase light yoğurt
  • İkinci hafta: 2 gün süresince çok az yağ ile pişirilmiş bir sebze yemeği ve yanına 1 kase light yoğurt
  • Haftanın 3 gününde 100 gr olmak kaydıyla herhangi bir ızgara et çeşidi tüketilebilir.
  • Bir sonraki günde tek yumurta ile pişirilmiş menemen ya da ıspanaklı yumurta, yanına ise 1 kase light yoğurt
  • İkinci haftanın en son gününde ise mercimek, kuru fasulye gibi baklagillerden bir tabak ve yanına yarım kase light yoğurt

3 ve 4. haftalarda, 2. hafta programını uygulayabilirsiniz. Tatlı tüketiminin ise iftardan yaklaşık 4 saat sonrasına ayarlanması daha uygun olacaktır. Ramazan diyeti kapsamında tüketilebilecek tatlı çeşitleri ise; elma tatlısı, sütlaç, güllaç, dondurma ve çeşitli meyvelerden oluşabilir. Son olarak bol su içmenizi tavsiye eder, hayırlı ve sağlıklı bir ramazan geçirmenizi dileriz.

Bir önceki yazımız olan Gülben Ergen Diyeti ile Kilo Verme Zamanı başlıklı makalemizde Gülben Ergen Diyet önerisi, Gülben Ergen Diyeti ve Gülben Ergen Diyeti faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!