activex

Birçok cilt bakımı konusunda takıntılı kadın, retinolü “altın sıvı” olarak görür. Çünkü retinol, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak özellikle yaşlanma karşıtı mükemmel bir üründür. Aslında retinol, çok daha fazlasını yapabilir. Retinol, cildin dolgun ve pürüzsüz olmasını sağlarken, esnekliğini de arttırmaktadır. Ayrıca uzun vadede güneşin neden olduğu hasarları da gidermektedir.

 

Retinolu, güzellik malzemeleri satan bir dükkenden veya doktor retecesiyle alabilirsiniz. Ancak bu ürün hakkında herşeyi biliyor musunuz?

Retinol “altın sıvı mıdır?”

Basitçe söylemek gerekirse, retinol A vitamini saf formudur.Retinoidler olarak adlandırılan 2500 üzerinde farklı kimyasal bir kategori içinde yer alır.

Deriye tatbik ederken, retinoidler retinoik aside dönüştür. Çünkü A vitamini, bu biçimiyle çok etkilidir. Böylece hücrelerimizle ilişkiye geçer ve hasarlı hücrelerin onarılması için çalışır.

Nasıl satın alınmalı?

Ritenol içeren ürünlerden satın alırsanız yavaş yavaş etkisi görmeye bşlarsanız. Ancak doktor reçetesi ile satın alırsanız, daha yoğun olacağı için cildinizin kırmızı ve pul pul olmasına neden olabilir.

Retinollü ürün kullanmaya başladıktan 10 ile 14 gün içinde sonuçlarını görmeye başlayacaksınız.

Kullanmadan önce bu ipuçlarına dikkat edin

İçinde retinoid içeren ürünler cildinizde harikalar yaratabilir. Cildiniz üzerindeki yaşlanma etkilerini azaltır, cildiniz üzerindeki renk değişimlerini yok edebilir.

Retinol, cildiniz üzerinde hassasiyet yaratabilir. Bunun için aldığınız ürünü bir haftada en fazla iki kez kullanın. Ve unutmayın sadece bir bezelye büyüklüğünde retinol tüm yüzünüz için yeterli olacaktır. Daha fazla kullanmak cildinizdeki değişi hızlandırmayacaktır. Ayrıca retinol, cildinizin güneş hassasiyetini arttıracaktır. Bunun için dışarıya çıkmadan önce mutlaka geniş spektrumlu güneş kremi kullanın. Aksi halde güneş cildinizde derin ve onarımı mümkün olmayan hasara yolaçabilir.

Uzmanlar, retinol(ün hamile, emziren, karaciğer ya da böbrek sorunları olan herkesin kullanabileceğini belirtiyorlar.

Bir önceki yazımız olan Bazı Güzellik Ürünlerini Çok Kullanırsanız Size Zarar Verebilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

578 Okunma 10 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!