activex

Ateşkesin sabah saatlerinde ihlal edildiği iç savaş kentinde öğle saatlerinde Halep’te şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Dakikalar sonra savaş uçakları muhaliflerin bulunduğu noktaları bombardımana tuttu. Saldırılarda çok sayıda kişi öldü. Bölgedeki muhabirler, kentin doğusunda sıkışıp kalan sivillerin saldırılardan kaçmak için dehşet içinde sokaklarda koşturduklarını bildiriyor.

Türk Kızılayı, kentten dün gece ayrılmayı başaran yaklaşık 1000 kişinin İdlib yolunda İran milisleri tarafından durdurulduğunu ve halen aynı noktada bekletildiklerini duyurdu.
Suriye’nin kuzeyindeki Halep’te ateşkes kısa sürdü, dün akşam susan silahlar bugün tekrar ateşlendi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, kentin doğusunda şiddetli çatışmalar yaşandığını bildiriyor. Gözlemevinin direktörü Rami Abdulrahman, “Ateşkes sona erdi gibi görünüyor” dedi. Rusya ise, muhaliflerin elinde kalan alanın 2,5 kilometrekareye düştüğünü ilan etti.

Çatışmaların şiddetlendiği dakikalarda hava saldırıları da yeniden başladı. Kentteki yaralıları enkazdan kurtaran Beyaz Baretliler grubu, bombardımanda çok sayıda kişinin öldüğünü duyurdu. Grup, ordunun kendi bölgelerine girmesi halinde herkesin infaz edileceğini de Twitter mesajıyla paylaştı.

Bölgedeki muhabirler, kentin doğusunda sıkışıp kalan sivillerin saldırılardan kaçmak için dehşet içinde sokaklarda koşturduklarını bildiriyor.

Halep Sivil Savunma Müdürü Necip Ensari, “Yaralılar çıkış noktalarına kadar ulaştı ama bu noktalar kapalıydı. Şu ana kadar hiçbir yaralı çıkış yapmadı. Şu anda saldırılar çok şiddetli, her türlü ağır silahla sürüyor. 40’tan fazla yaralı var” dedi.

İran’ın ateşkes anlaşmasını hiçe saydığını belirten muhalifler, “Şu anda bazı bölgelerde rejim güçleri ilerlemeye çalışıyor. İran milisleri top atışları gerçekleştirerek Rusya’nın vardığı anlaşmayı hiçe saymıştır” açıklamasını yaptı.
Türk Kızılayı: 1000 kişi İdlib yolunda bekletiliyor

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık Kerem Kınık, dün gece Halep’ten ayrılmayı başaran yaklaşık 1000 kişinin İran milisleri tarafından İdlib yolunda durdurulduğunu söyledi. Minibüs ve otobüslerle bölgeden çıkarılan kalabalığın, milisler tarafından yolda bekletildiğini söyledi.
Patlama sesleri

Kentte bugün sabah sivillerin ve silahlı muhaliflerin tahliyelerinin başlaması bekleniyordu ancak kent merkezinde patlama sesleri duyuldu.

Reuters’a konuşan muhalifler, rejim güçlerinin tank, top ve havan atışlarıyla saldırdığını dile getiriyor. Ajansa konuşan görgü tanıkları ise, sabah yaklaşık yarım saat süren saldırının ardından rejim taarruzunun durduğunu belirtmişti.

Anadolu Ajansı da, rejim ordusu ve İran komutasındaki Şii milislerin Halep’in doğusunda sağlanan ateşkesi ihlal ederek saldırıya geçtiğini bildirdi. Ajans, kuşatma altındaki bölgeye saldırının 10.30 sularında başladığını ve dakikalar içinde onlarca top ve havan mermisinin düştüğünü aktarıyor.

Muhaliflerin saldırıya geçtiğini savunan Rusya ise, rejim güçlerinin söz konusu saldırıyı geri püskürttüğünü açıkladı.

Otobüsler bekledi ama…

Reuters haber ajansı, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, 33 otobüsün sabah gün ağarmadan Halep’in dışındaki Ramuse bölgesinde ana caddeye park ettiğini ve kentin doğusundan çıkacak insanları beklediğini duyurdu. Tahliyelerin yerel saatle 06.00’da başlaması gerekiyordu ancak kentteki gözlemciler herhangi bir neden gösterilmeden tahliyenin ertelendiğini bildiriyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, sivilleri almak için hiçbir otobüsün gelmediğini, tahliye işleminin ertelendiğini, erteleme gerekçesinin ise henüz bilinmediğini açıkladı.

Muhalifler, rejim güçleri arasında yer alan İran destekli Şii milislerin sivillerin bölgeden ayrılmasına izin vermediğini aktarıyor.

İngiliz muhabir: Umut yok

İngiliz ITV televizyonu muhabiri Dan Rivers, bu sabah Halep’ten paylaştığı Twitter mesajlarında halen tahliyenin beklendiğini belirtiyor. Ancak Rivers’a göre, şu an için pek umut görünmüyor.

İran’dan yeni şartlar

Reuters ise adını vermediği bir BM yetkilisi ve muhalif kaynaklara dayandırdığı haberinde, İran’ın ateşkes için yeni şartlar öne sürdüğünü belirtti. Buna göre İran, İdlib’de muhaliflerin kuşatması altındaki Fua ve Kefreyya’da bulunan sivillerin, Halep’teki sivillerle eş zamanlı olarak tahliye edilmesini istiyor.

Fua ve Kefreyya, İdlib’in kırsalında muhaliflerin kuşatması altındaki iki Şii kasabası. İran daha önce Şam’ın kırsalında Hizbullah tarafından kuşatılan muhaliflerin denetimindeki  Madaya ve Zebadani bölgelerine yardımın ulaşmasına izin verme karşılığında Fua ve Kefreyya’ya da aynı miktarda yardım girmesini istemişti.

Rusya’dan yeni rakamlar

Rusya, son 24 saat içinde yaklaşık 6 bin sivilin bölgeden çıkarıldığını duyurdu. Moskova’nın verdiği bilgiye göre, 366 muhalif de silahlarını bırakarak aynı sürede kentin doğusundan ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan Beşiktaş'taki 2 teröristin kimliği belirlendi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

482 Okunma 14 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!