activex

Diyet denince aklımıza hep fazla kilolar geliyor. Bu yüzden diyeti hep kilolu olmakla bağdaştırıyoruz. Diyetin temelde fazla kilolardan kurtulma yöntemi olduğu doğrudur. Fakat diyetin sadece kilo verme amaçlı olduğunu söylersek eksik bilgi vermiş oluruz. Diyet aynı zamanda kilolarından ötürü sağlık sorunları yaşayan, mevcut kilosunu korumak isteyen kişiler için de uygulanan başlıca zayıflama yöntemlerinin başında gelir. Fazla kilolardan kurtulmanın ayıp bir şey olmadığını kabullenmek diyete başlamanın en önemli adımıdır. Yasakların başlayacağı diyetler insanı korkutsa da başlamak gerekir. Başlanacak olan diyet listesi ve programı bizleri başarıya götürecek asıl etkenlerdir. Katı kuralların olduğu bir diyet kısa süre sonra daha fazla kilolara sebep olabilir. Bu yüzden başlanacak diyetin uygulanabilir olmasını araştırmalıyız. Uygulanabilir ve katı kuralları olmayan bir diyet denilince south beach diyetini tavsiye etmemek elde değildir. Bu yazımızda sizler için ele aldığımız bu diyetin, oldukça kolay ve sonuç verici olabileceğini göreceksiniz.South Beach Diyeti Nedir?

South beach diyeti ile ilgili ilk bilinmesi gereken şey yasaklara dayalı olmadığıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde diyet yapmanın kolay yolunu bulduğumuza inanabiliriz. Özellikle 2013 yılında bulunan ve sonrasında yüksek bir uygulama oranıyla trend olan bu diyet ile kısa sürede kilo vermek hayal olmaktan çıkıyor. 5 öğünden oluşan bu diyet sayesinde 1 ay gibi bir süre zarfında 12 kilo verebilirsiniz.

Günümüzde birçok insan bel çevresindeki kilolardan şikayetçidir. Bunun sebebi ise çalışma şartlarının hareket kabiliyetlerimizi kısıtlamasıdır. Oturarak çalışan insanlarda, cinsiyet gözetmeksizin ilk olarak bel çevresinde yağlanmalar başlar. Söz konusu diyetimizde kiloların özellikle bel bölgesindeki yağlardan verildiği tespit edilmiştir.  Yasaklara karşı daha yumuşak bir duruş sergileyen bu diyette tek dikkat edilmesi gereken şey yiyeceklerin tüketilme sırasının zamanlı olmasıdır. Yazımızın ilerleyen safhalarında paylaşacağımız south beach diyet listesini incelemenizi tavsiye ederiz.
3 aşamadan oluşan bu diyetin her aşamasında kilo verme adına yeni bir safha başlayacak. Bu aşamalara tam uyum halinde yaz gelmeden kilo vermemek işten bile değildir. Çünkü bu diyet yağ ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmayı değil onların sağlıklı olanlarını seçmemizi tavsiye ediyor. Diyetin başarılı bir şekilde tamamlanması ve hayatın rutini haline gelmesiyle birlikte vücut çalışma şeklinin düzene gireceği ve kalp krizi riskinin azalacağı dile getirilmiştir. Bu hususa değinen Amerikalı bir kardiyolog böylesine bir diyetin insanları sağlıklı yaşama götüreceğini söylemiştir.

 

South Beach Diyeti Nasıl Yapılır?

Başarılı bir diyet, elbette ki 3 – 4 günlük şok diyetlerden olmaz. Diyetin uzun süreye yayılarak insan bedeni ve mantığına galip gelebilmesi gereklidir. South beach diyeti bu anlamda başarıya yakındır. 3 aşamadan oluşan bu diyeti önce kısaca açıklayıp sonra her safhasını detaylıca anlatacağız.
◦1. Aşama: Yemek yeme isteğini bastırarak hızlı kilo verme safhası
◦2. Aşama: Kilo vermeyi rutin haline getirebilme safhası
◦3. Aşama: Diyetin yaşama adapte edilebilme safhası

Bu aşamalar çok kısa ve açıklamalarıyla birlikte oldukça kolay görünse de başarıya gitmek için en baştan sona kadar kararlı bir insan olmalıyız. Şimdi sıra aşamaların içeriğine geldi.

a) Aşama 1: Bu aşama ortalama 2 hafta sürmektedir. Aşamanın temel mantığı şekerli gıda tüketiminin azaltılmasıdır. İnsandaki yemek yeme arzusunu azaltmak için kan şekeri dengelemesi yapılan bu safhada hızlı ve zararsız bir kilo kaybı yaşanır. Bu aşamada püf nokta olarak mümkün mertebe lifli yiyeceklerin tüketilmesine odaklanmalıyız.
b) Aşama 2: Diyetin bu aşaması en uzun ve en kayda değeri olarak görülüyor. 1. aşamayla birlikte kilo verme konusuna alıştırılan vücut bu aşamada bu işleme devam eder. Bu yüzden 2. aşamada yiyeceklere bazı şeyler daha eklenebilir.

c) Aşama 3: Son aşamaya kadar south beach diyetini uygulamayı başaran insanlar bu diyetin sonuçlarını da haketmiş sayılmaktadır. Çünkü artık insan bedeni yeni yaşam stiline alışmış demektir. Kiloları verilmiş ve belirli standartlara erişmiş olan vücudunuza güvenebilirsiniz.

Geri kalan yaşamınızda artık diyet probleminiz olmayacaktır. Çünkü son aşama sonrasında size hangi yiyeceğin iyi geldiğini iyi bilecek ve bilnçli bir tüketici olacaksınız.
South Beach Diyeti Listesi

Diyet listesini de yukarıda yaptığımız gibi aşamalar halinde sizlere aktaracağız.

Aşama 1 Örnek Liste
Sabah:
◦1 kupa bardak sebze suyu karışımı
◦1 fincan şekersiz çay ya da 1 fincan kafeinsiz şekersiz kahve
◦Mantarlı ve bol baharatlı omlet
◦2 dilim dana jambon

Ara Öğün:
◦Kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir

Öğle:
◦Izgara tavuk göğsü
◦Az zeytinyağı ve elma sirkeli marul salatası

Ara Öğün:
◦1 tane salatalık
◦Kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir

Akşam:
◦1 tane ızgara domates ve 1 porsiyon ızgara biftek
◦Haşlanmış ya da buharda pişirilmiş karnabahar ve brokoli

 

Aşama 2 Örnek Liste

Sabah:
◦Bir kase meyve şölenli yoğurt

Ara Öğün:
◦1 porsiyon ızgara edilmiş hellim peyniri

Öğle:
◦Izgara tavuk
◦1 porsiyon mevsim salatası

Ara Öğün:
◦1 ya da 2 tane meyve (1 elma ve 1 muz olabilir)

Akşam:
◦1 porsiyon ızgara kırmızı et
◦Haşlanmış ya da buharda pişirilmiş herhangi bir sebze
◦1 kase yoğurt

 

Aşama 3 Örnek Liste

Diyetin bu aşamasında önceki aşamalardan biraz daha fazla besin tüketebiliriz. Fakat bu tüketim aşırı olmamalıdır. Örnek verecek olursak haftada bir tatlı ve iskender yiyebiliriz. Beslenme konusunda düzene girmiş olan vücudumuzu sürekli formda tutabilmek için sporun önemini de atlamamalıyız.

Not: Önemli bir husus olarak hatırlatmak isteriz ki diyet döneminde günde ortalama 1,5 – 2 lt su içilmelidir.
Yorum 1: South beach diyeti sayesinde 6 haftada tam 7 kilo zayıfladım. Bu kiloların çoğunu karın ve bel bölgesinden verdim. Üstelik listeleri bilindiği kadar da sıkı değil. Örneğin 1 kaşık sıvı yağ, ufak bir kase kadar yağsız kuşbaşı etle taze fasulye pişirdiğiniz zaman da south beach diyetine uygun oluyor. Bildiğim kadarıyla bu diyette porsiyon kısıtlaması da yok.

Yorum 2: Çikolatali pasta yeme isteği beni çıldırtana kadar uygulamayı devam ettirmek icin kendime soz verdigim diyet. Normalde iki hafta suren diyetin ilk kısmını kardiyo programi ile beraber biraz daha uzatıp uygulanırsa istenilen kiloların verilebileceğine inaniyorum. Bu diyet kalori hesabı yaptırmaz, sadece acıktığınız zaman yiyin der. Bu yüzden guzeldir aslında. Bence tek problemi cikolatali pasta yememize izin vermemesi.

Yorum 3: South beach diyetine ben de başladım, bugün 4.günümdeyim. İlk gün 1 kilo 300 gr, 2.gün 700 gr zayıfladım. Kısacası 2 günde 2 kilo zayıfladım ve buna inanamadım. Ayrıca ricotta yapıp yemeyle de uğraşmıyorum, ilk 15 gün bu şekilde devam edicem. Takip eden 15 gün, diyete biraz meyve ve yoğurt ekleyeceğim. Sonra kahvaltılara 1 dilim tam tahıllı ekmek ilave edeceğim. İstediğim kiloya indiğim zaman (10 kg vermek istiyorum) 1’er dilim ekmeği tüm öğünlerime ekleyip ömür boyu bu şekilde devam edeceğim. Açlık hissetmiyorum , gariptir ama aşırı şekilde canım tatlı ya da karbonhidratlı besinler de istemiyor. Bence bu diyet gerçekten kan şekerini dengeye sokuyor.

Yorum 4: Pantolonlarım, kazaklarım, yüzüğüm hatta ayakkabılarım bile artık bana bol geliyor, Buna inanmak cidden zor. Karnımdaki şişlik yok oldu ve artık midemin rahatladığını açıkça hissedebiliyorum. Şimdilik halimden çoook memnunum inşallah bu şekilde bozulmadan devam eder. İş nedeniyle şehir dışında bulunuyorum, o yüzden pazartesi gününe kadar tartılma imkanım olmuyor. Pazartesi sabahı diyetin 6. gününü bitirmiş olacağım, tartıda göreceğim kilom için şimdiden heyecanlanmaya başladım ve o günün gelmesi için çok sabırsızlanıyorum 🙂

Yorum 5: Diyetin menülerini hem hazırlaması kolay hem de yanında bulundurması kolay. Ayrıca menüleri her gittiğiniz restaurantta bulabileceğiniz türden olması da çok güzel. Uygulaması çok pratik geldi bana. Bu diyeti kesinlikle herkese tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan Ton Balıklı Diyet Listesi ile 3 Günde 3 Kilo başlıklı makalemizde Ton Balık diyeti, Ton Balık faydaları ve Ton Balık zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 488 Okunma 03 May 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!