activex

Twitter’ı Kim Kurdu?
Sosyal ağlar içerisinde en yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan Twitter, her geçen gün önemini bir kez daha arttırmayı başarıyor. Her geçen gün baktığımız da sosyal mecra kullanıcıları d artış göstermeye başlıyor.

Twitter’ı son dönem de daha çok dünya çapında ki ünlülerinde etkin bir şekilde kullandığını söylemek mümkündür. Sosyal ağlar içerisinde yer alan Twitter insanların birbirleriyle etkin bir şekilde iletişim kurması, paylaşım yaparak sosyal aktiviteler de bulunması açısından da son derece büyük önem arz ediyor.

Twitter 2006 yılı içerisinde 19 Kasım 1976 doğumlu Amerikalı yazılım mimarı ve işadamı olarak tanımış olduğumuz Jack Dorsey önderliğinde hayata geçiriliyor. Kullanıcıların Twitter platformunda birbirlerini takip etmelerini sağlayan bu sosyablog sitesinde aynı zamandayazı ve video fotoğrafları gibi her türlü paylaşım ve yorumlar da gönül rahatlığı ile yapılabiliyor. Amerikalı ve yazılım üzerine çalışan iş adamı vasfında ki Dorsey, dünyanın birinci sırada kullandığı Twitter’ı kurarak kısa zaman içerisinde yaygın bir sosyal ağ kanalı olmasına da en iyi şekilde yardımcı oldu. 2006 yılında Dorsey tarafından keşfedilip kurulması ile birlikte artık Twitter, dünya çapında ki popülaritesini her geçen gün daha fazla arttırmaya başladı.

Baktığımız da Twitter sosyal ağlar cephesinde ki içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderimi ve hem de alımı konusundaki olanaklarıyla online platformunda doğal olarak SMS’i olarak anılmaya başlamasına zemin hazırladı.

Üstelik kurucu henüz “Twttr” adına sahipken, ilk Tweet’I atarak denemesini yaptı. 2007 yılında ise İlk kullanıcılardan biri olan Chris Messina, insanların toplu bir şekilde işaretlenebileceği bir hashtag kullanımının olması gerektiği fikrini önerdi. Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde ise bu sefer de Mars Phoenix uzay aracı Mars’ta buz bulmasının ardından NASA, haberin geçilmesini sağlamak adına da Twit kullanmış oldu.

Kısaca hemen her alanda ki twitter kullanıcılarının yayılımına ışık tutarak tarihler 2016 yılı gösterdiğinde ise milyarları bile aşan bir rekor sayıda twitter kullanımı gerçekleşmiş oldu. Üstelik yalnızca bunlarla sınırlı kalınmayarak Twitter her defasında ise daha da fazla büyümeye ve gelişmeye de başlıyor. Baktığımız da Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak bilinen ünlü Amerikalı iş adamı tarafından temelleri atılan Twitter artık bu günlerde hayatımız için çok büyük anlamlarda taşımaya devam ediyor.

Genelde Google tarafından Twitter’ı satın alabilmek adına pek çok çeşitli fiyat teklifleri de sunulmuştur. Fakat yazılım ve İş adamı Dorsey’in bu tekliflere karşı tavrı ve tutumu kesin olmakla birlikte hemen hepsine de hayır yanıtını veriyor. Her ne kadar Google satın almak konusunda çok uğraşmış olsa da Amerikalı ve yazılımcı iş adamı satmamakta kararlı olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Twitter Kurucusu: Jack Dorsey

Twitter Kuruluş Tarihi: 2006 – Amerika

Bir önceki yazımız olan Twitter'ın Tarihçesi başlıklı makalemizde jack dorsey, jack dorsey kimdir ve twitter aç hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: 685 Okunma 14 Kas 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!