activex

Uykusuzluk gündelik yaşamı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu. Düzensiz ve dengesiz uyku, gün içinde uyuklamamıza neden olur. Baş ağrısı, odaklanamama, uyuşukluk, anlama güçlüğü ve mutsuz yapan uykusuzluk, kilo almaya bile sebep olmaktadır. Uykusuzluk sorunu nasıl çözülür? Kaliteli, rahat, derin bir uyku nasıl sağlanır? Uykunuz gelmiyor mu, uykularınız bölünüyor mu, kaliteli uykuya hasret misiniz? O halde okumaya devam edin. Uykusuzluğun çözümü uzmanlarca açıklanmış.
Düzenli ve iyi bir uyku kişiye neler kazandırır?

– Düzenli bir uyku zihnin düzenli çalışmasını sağlar. Ve aynı düzende de dinlenmesini sağlar. Zihin bu düzene alışır ve her şeyi bir düzende devam ettirir.

– İyi bir uyku demek iyi bir gün demektir. İyi bir uyku tek başına size birçok şeyi getirebilir. Gün içersinde hemen sinirlenmemenizi sağlar mesela. Ve işlerinize daha da iyi bir şekilde odaklanmanızı sağlar.

– İşlerinizde pratiklik ve hız sağlar. Daha çabuklaşır eliniz. Bunun nedeni de uykudur elbette daha dinç ve istediği uykuyu alan hem beden hem zihin performansını artıracaktır.

– Hem düzenli hem de iyi bir uyku uyumak da ayrıca muhteşemdir. İş günü olsun olmasın aynı saatte uyanmak aynı saatte kahvaltı yapıp hayatı standartlaştırmak bu tür konularda bedensel olarak size birçok kazanım verir. Bomba gibi geçer her gününüz.

Düzenli uyumak için neler yapmalı düzeni uyku sistemi nasıl sağlanır?

– Düzenli uyku demek yattığınız saatin aynı olması demektir.

– Düzenle gelen uyku sistemi hormonların terbiyecisidir. Uyku hormonları ona göre salgılanır. Ona göre düzende de aynı saatte uykunuz gelir.

– Akşamları saat 11 de yatmak mesela her gün bir düzene sokulabilir.

– Çocuklar için akşamlar saat 9.30 en geç olmak üzere uyku düzeni olmalıdır.

– Çok geç saatlerde bilgisayar başında uğraşan bir çocuk olmamalıdır.

– 0-6 yaş grupları için özellikle uyku düzeni ve iyi uyuma şarttır.

– 0-6 yaşları öğle uykularına da yatmalılardır.

Bir önceki yazımız olan Bir bayana çıkma teklifi nasıl yapılır? başlıklı makalemizde Arkadaşlık teklifi, Sevgili ve Teklif hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!