activex

Vajinismus sorunu, cinsel ilişkide kasılmalara bağlı olarak tam bir birlikteliğin sağlanamaması olarak biliniyor. Toplumun tüm katmanlarında görülen bu cinsel sorun, günümüzde doğru tedavi teknikleri ile kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Vajinismus belirtileri gösteren bayanların erken dönemde bir jinekoloğa giderek kontrolden geçmeleri şart! Nitekim, vajinismus sorunu yalnızca jinekolog hekim tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme ile kesin olarak teşhis ediliyor.

Vajinismus Belirtileri Neler?

Vajinismus belirtileri arasında en sık olarak cinsel ilişkide korku ile kasılma ve ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi yer alıyor. Ayrıca:
– İlişkinin ağrılı, acılı şekilde oluşması
– Yarım birleşmenin olması
– İlişkinin yalnızca belirli pozisyonlarda ve zorlanarak gerçekleşmesi
– Jinekolojik muayene olamama
– Vajina içerisine fitil, tampon, parmak yerleştirememe
– Vajinaya dokunamama, bakamama gibi belirtiler de vajinismusu işaret ediyor.

Özetle; vajinismus sorununda yapılan jinekolojik muayenenin önemi de büyük. Çünkü ancak jinekolojik muayene sırasında kasılmaların saptanması ile kesin teşhis konulabiliyor. Ayrıca jinekolojik muayene sırasında dış genital alan, kızlık zarı ve vajina ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan kazanılan tıbbi problemler de araştırılıyor.

2003 yılından bu yana Hera Klinik olarak 3500’den fazla hastamız oldu. Vajinismus sorunu yaşayanların %90’ı eşleri ile hiçbir şekilde ilişkiye girememiş durumda; yani, halen bakire. Diğer taraftan, vajinismus nedenleri arasında yaklaşık %10 oranında kızlık zarı ve vajina ile ilgili doğuştan engeller yer alıyor.

Vajinismus sorununun 4 ayrı düzeyi var. Kasılmaların düzeyi vajinismus düzeyini gösteriyor. 1. Düzey en hafif, 4. Düzey ise en ağır hastaları tarif ediyor. Hangi düzeyde olursa olsun, vajinismus sorunu günümüzde bilimsel tedavi yöntemleri ışığında kesin olarak tedavi edilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuk sahibi olmamaya karar veren kadınlar anlatıyor başlıklı makalemizde Aile, Anne olmak ve Mrin sever hakkında bilgiler verilmektedir.

794 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!