activex

Vajinismus ülkemizde %10 gibi oldukça yüksek bir sıklıkla izlenen cinsel sorun. Hatta cinsel sorunlar arasında, ‘en fazla hekime başvuru nedeni’ olan cinsel problem. Bunun altında yatan en önemli sebep ise ‘Çocuk İstemi’. Vajinismus cinsel ilişki sırasındaki istemsiz kas kasılmalarına bağlı olarak ilişkinin tamamlanamaması, birleşmenin sağlanamaması durumu.

Hera Klinik olarak 2003 yılından bu yana yaptığımız çalışmalara göre, ülkemizde vajinismusa en fazla yol açan nedenler arasında ilk gece ile ilgili olumsuz hikayelere bağlı korkular ve yetiştirme tarzındaki yanlışlar yer alıyor.

İlk gece hikayeleri (Cinsel Mitler)

Evlenmeden önce ilk cinsel deneyim ile ilgili abartılı ve yanlış bilgiler kişilerin bilinçaltı düzeyini olumsuz yönde etkiliyor. İlk gecenin çok zor geçeceği, yırtılma- parçalanmanın olacağı, aşırı miktarda kanama ve ağrı olacağı, ilk gecede kilitlenme ile rezil olma olasılığının olduğu gibi düşünceler kişinin birleşme anı geldiğinde adeta bir panik atağa benzer şekilde korkuya kapılmasına ve kendisini aşırı düzeyde kasmasına neden oluyor. İlk gece ile ilgili anlatılan bu şehir efsanelerine ‘Cinsel Mitler’ yani, cinsellikle ilgili hurafeler adı veriliyor. Pek çok hikaye çocukluk çağından itibaren kulaktan kulağa dolaşarak genç zihinleri dolduruyor. Vajinismusun en sık sebepleri arasında duyulan bu ilk gece hikayeleri yer alıyor.

Yetiştirme tarzına dikkat!

Hera Klinik olarak kendi izlemlerimize göre; aşırı derece koruyucu, kollayıcı veya geleneksel aile yapışana ait ailelerce yetiştirilen çocuklarda vajinismus daha sık izleniyor. Vajinismus sorunu özellikle cinsellikle ilgili bilgilerden eksik yetiştirilen veya cinselliği bir tabu olarak gören ailelerin çocuklarında daha fazla ortaya çıkmakta. Kızlık zarına verilen aşırı önem, kızlık zarının tamamen bir namus simgesi haline getirilmesi, çocukluktan itibaren koruma, kollama mesajlarının verilmesi vajinismusun en sık nedenleri arasında yer alıyor.

Cinsel taciz de vajinismus nedenidir!

Çocukluk veya genç kızlıkta ortaya çıkan cinsel taciz, tecavüz, ensest veya cinsel suiistimaller de vajinismusa neden olabiliyor. Tabi ki, ‘yaşanan her taciz vajinismusa sebep olacaktır’ diye bir genelleme yapmak da mümkün olmaz.

3 günde vajinismus tedavisi artık mümkün!

Vajinismus nedeni ne olursa olsun, günümüzde uygulanan bilişsel davranışsal cinsel terapi teknikleri sayesinde, ortalama 3 gün gibi kısa bir sürede tedavisi mümkün olan bir cinsel sorun. Vajinismus nedenlerinin iyi bilinmesi ve cinsellikle ilgili bilgilerin aileler tarafından erken dönemlerden itibaren çocuklara doğru şekilde öğretilmesi vajinismus sorununun önüne geçebilir. Bunun için erken dönemlerden itibaren cinsel bilinçlenme ile toplumsal farkındalığın sağlanması cinsel sağlık açısından elzem görünüyor.

Bir önceki yazımız olan VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

790 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!