activex

Vajinismus sorunu pek çok yönü ile son derece ilgi çekici ve belki de ülkemizin en büyük cinsel gerçeği. Toplumda 20-30 yıl gibi uzun süreli evli olmasına rağmen hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememiş olan, ‘Evli ama bakire’ bir kesim var.

2003 yılından bu yana Hera Kadın Sağlığı Merkezi olarak vajinismus sorunu ile ilgili yaptığımız çalışma sonuçlarımıza göre; daha sıklıkla sosyokültürel düzeyi yüksek kesimde görülen bu problem hem kişinin kendi hayatı hem de evlilik hayatı üzerine düşen kara bir bulut!.. Ancak, bilimsel tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde vajinismusun %100 tedavisi mümkün!

Vajinismus nasıl tarif edilir?

Vajinismus cinsel ilişkide yaşanılan aşırı kaygıya bağlı olarak, kadının kendisini istemsiz bir şekilde kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumu olarak bilinir. Kasılmalar genelde 1/3 alt vajina kaslarında gerçekleşmekle beraber bazen vücudun karın, kalça, bel ve sırt, hatta çene ve ayak parmak kaslarına kadar yaygın şekilde olabilmektedir. Bu kasılmaların özelliği ‘vücudun kendisini koruma içgüdüsü’ sonucunda ve tamamen istem dışı olarak gerçekleşmesi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) vajinismusu, kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine yabancı bir cismi alamaması olarak tarif ediyor. İlişki sırasında eşinin penisi, ilişki haricinde ise vajina içerisine fitil, tampon, parmak gibi yabancı bir cismi alamama durumu olarak tanımlanıyor.

Vajinismus sıklığı nedir?

Vajinismus yalnızca bizim ülkemizde değil, tüm dünyada sıkça görülen bir cinsel sorundur. Müslüman ülkelerde görülme sıklığının daha fazla olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yapılmış bir çalışmaya göre, vajinismus her 10 kişiden birisinin sorunudur. Vajinismus sorunu toplumun tüm katmanlarını etkilemektedir; hatta, eğitimli kesimde daha sık olduğunu izlemekteyiz.

Bir tarife göre ise vajinismus ‘cinsel fobi’ yani ‘cinsel ilişkiye girme korkusu’ olarak tanımlanıyor. Yıllarca eşini tanıyarak evlenen, ön sevişmede haz da hisseden kadın cinsel ilişkinin birleşme anı geldiğinde kendisini irade dışı kasarak eşine engel oluyor. Bu şekilde ilişki tamamlanamıyor.

Vajinismus Tedavisi Mümkün!

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin çoğu, belli bir süre sonunda iki yakın arkadaş gibi bir evde, aseksüel (cinsellik olmaksızın) yaşamaya devam ediyorlar. Yani sorunu bir yerde kabullenip kanıksıyorlar. Bazı çiftler bu çocuk özlemleri nedeni ile kısırlık tedavileri veya tüp bebek tedavilerini öncelikle düşünebiliyorlar. Halbuki günümüzde modern cinsel terapi teknikleri sayesinde vajinismus sorunu ortalama 3 gün içerisinde çözüme ulaşabiliyor.

Hera Klinik olarak 12 yıllık tecrübelerimize göre vajinismus tedavilerinde önemli olan başarı kriterleri arasında kişinin tedaviye ve terapistine güvenmesi, sabırlı olması ve verilen ev ödevlerini eksiksiz şekilde yerine getirmesi önemli yer tutuyor. Diğer taraftan tedavinin, sorunu yaşayan çifte uygun şekilde bireyselleştirilmesi de şart. Tedavileri uygulayan cinsel terapistin bilgi ve tecrübesi de tedavi başarısındaki en önemli kriterler arasında. Vajinismus, cinsel sorunlar içinde ‘tedavisi en kolay hastalık’ olarak kabul ediliyor.

Bir önceki yazımız olan VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

799 Okunma 06 Mar 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!