activex

Vefa Ne Demektir?   Sözlükte “bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, bağlılık” gibi anlamlara gelen vefa, ahlâkî bir terim olarak, görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha fazlasıyla karşılık verme demektir. Vefalı davrananlara vefakâr denir. En büyük vefakârlık, yüce yaratıcıyı tanımak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmek, kulluk görevlerini eksiksiz yerine getirmektir. En büyük nankörlük ise kulun Rabbini inkâr etmesidir. Tasavvufta vefa “ezelde, bezm-i elestte Allah’a verilen söze, mîsaka bağlı kalmak” şeklinde tanımlanmaktadır. Bir âyette Allah “Bana verdiğiniz sözde durunuz ki, size verdiğim sözde durayım.” (Bakara, 2/40) buyurmaktadır. Yapılan akitlere, verilen sözlere bağlılığın bulunmadığı toplumlarda güvensizlik doğar ve sosyal çözülme meydana gelir. Hz. Peygamberin hayatı vefa örnekleriyle doludur. (M.C.)
Mevlana ; “Şu tenimiz ruhumuzun bir köşküdür. Orası bir tepe, bit yıkık yer değildir. Ruhumuz bizim
biricik dostumuz, yârimizdir. O, bize hiçbir zaman yabancı olmaz. Gönül yolu, korkunç bir çölden geçer. Yürekli bir er, Rüstem gibi bir yiğit olmayan oraya nasıl varabilir? Oraya varacak kişi, bir pehlivan gibi hasmını yere vuran, çeşitli gıdalarla bedenini besleyen, kuvvetli, güçlü kişi değildir. Oraya varacak kişi, nefsini yenen, kendi benliğini yıkıp alt eden, dünya âşığı değil, Allah âşığı olan kişidir. Böyle bir kişinin bedeni mezara girince; mezarın toprağı ile örtülünce, o bedenden tohum nasıl baş verir yücelirse, tıpkı onun fini Hak tarafından kabul edilmiş ağacı yükselir, boy atar. Nurlu bir gönül erinden başka, o nura âşık olan kimdir? Aşk mumu, pervanenin gönlünden başka neyi yakar?”

Mevlana;  “vefa nedir,bilir misin?Vefa arkanda bıraktığını,giderkenyaktığını yabana atmamandır. Vefa;dostluğun asaletine,sir dua sonrası verilen sözlere,hayallere ihanet katmamandır.Vefa;ötelerın sonsuz mükafatı karşısında,cehennemi hafife almaman,ulji güzelikleri dünyaya satmamandır.”

Oscar Wilde; “Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler; aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar.”

Leo Tolstoy; “Kadın ne kadar az hoşa giderse o kadar vefalı olur.”

“Siluetine gecenin karanlığı düşmüş bir mısra her şeyi berbat etmemek adına koca şiire vefasını gösterir”
“Vefa nedir?Ben geldiğimde tükenmiş hayatta.Varsa kapı eşiğinde çıksınlar vefa göstersinler aldıkları nefese”

“Karanlık bir kuytu İçinde zehirli yılanlar dolu, sen atlamayı düşündüğünde dostun çoktan oraya atlamış olsun ki;vefalı olduğundan bahsedebilesin.”

KARACAOĞLAN ; “Tırnağın var ise başın kaşı Kimseden kimseye vefa yoğ imiş. “

Kızılderili Atasözleri;  “İhanet arkadaşlık zincirini karartır, fakat vefa onu her zamankinden parlak yapar.”

Hz.Ebubekir ra.  ; “Zulüm, ahde riayetsizlik ve hile denilen üç kötü haslet kimde varsa zararları yine kendisine dokunur.”

Mevlana ; “Mutlu olmanın sırrını Peygamber Efendimiz’den öğren de, Allah sana ne verirse ona razı ol. Başına gelen derde, balaya razı olur da, ses çıkarmazsan, o anda hemen sana cennet kapısı açılır. Eğer gam elçisi sana gelirse, tanıdık bir dost gibi karşıla, onu kucakla. Zaten o sana yabancı değildir, onunla
aşinalığın vardır. Sevgiliden gelen cefaya karşı sakın suratını asma, onu neşe ile karşıla, merhaba,
hoş geldin de. Onu güler yüzle, tatlı sözle karşıla ki gönül alıcı o eşsiz varlık hoşa gitmeyen çarşafını
üstünden atsın da güzelliği ortaya çıksın.”

Bir önceki yazımız olan Kibir ile ilgili güzel sözler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1.788 Okunma 24 Ara 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!