activex

Vücuttaki insülin ve glukagon hormonlarını dengelemeye yardımcı ve metabolik verimliliği yeniden düzenlemek amacıyla görev üstlenen gıda sistemi zone diyeti olarak adlandırılmaktadır. Diyetteki temel içeriğe göz atıldığında ise %40 oranında karbonhidrat, %30 protein ve %30 yağdan oluşuyor. Bu da demek oluyor ki zone diyeti uygulayacak olan kişiler daha çok karbonhidrat tüketimi içerisine girmiş olacaklar. Özellikle vücudun fazla yağları yakmasına yol açtığından dolayı da kısa zaman dilimi içerisinde en hızlı şekilde kilo verebilmek artık sizin için zor olmayacak tam aksine daha da kolay bir ortama dönüşmeye de başlayacaktır. Doğal olarak zone diyeti nasıl yapılır diye merak ediyorsunuz, açıklayalım.

Diyeti uygulayacak olan kişiler gün içerisinde toplamda 5 defa öğün yeme hakkına sahip olacaktır. Bunları sıralarsak üç tam öğün haricinde öğleden sonra ve yatmadan önceki ara öğünler ile toplamda 5 öğün olacaktır.

Zone Diyeti Hangi Diyet Türleri İle Benzerlik Gösteriyor?

Diyetin blok halinde uygulanması ve içeriğindeki besinlere göz atıldığında son dönemde Amerika’da oldukça fazla popüler olan weight watchers diyeti ile benzerlik göstermiş olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun yanında hem paleo diyeti hem de atkins diyeti ile de büyük benzerlikleri olan bir diyet türüdür. Uzun süredir varlığını sürdürme başarısını gösteren zone diyetini uygulayacak olan kişilerde hiçbir şekilde zorluk çekmeden kısa zaman zarfı içerisinde diyet programına uyum sağlayabilme şansına sahip olacaktır. Haftada 2 ila 3 kilo arasında hızlı kilo verebilmenizi sağladığından revaçta olan sağlıklı bir diyet programıdır. Aynı zamanda zone diyeti programında kurallar ve kalori hesapları olduğunu söylemek isteriz.

Zone Diyeti Yapanların Yorumları

Meral: Kalori hesaplaması yaparak diyet listemi hazırlıyorum. Gerçekten de işe yarar sonuçlar gördüm. Hızlı kilo vermek isteyenler için son derece ideal.

Zeynep: Fit görünmek isteyen ben, en faydalı diyet programını sonunda buldum. Daha çok karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Hiç zor değil tavsiye ederim.

Hüseyin: %40 – %30 – %30 olarak şekillenen zone diyeti, haftada 3 kilo vermek isteyenler için kurtarıcı bir diyet özelliği taşıyor. Ben sürekli spor yapsam da kimi zaman kilo alabiliyor ve bu durumu engelleyemiyordum. Ama artık böyle bir sorunla karşılaşmıyorum.

Zone Diyetinde Besinlerin Tüketimi

Günlük kalori ihtiyacınızı bulmalısınız, bulduğunuz kalori sonrasında ise beslenmenizi kaloriye göre düzenleyeceksiniz.  Tavsiye edilen protein kaynakları araştırılmalı ve yasak olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yasaklı Besinler:

 • Ekmek
 • Pilav
 • Mısır
 • Şeker
 • Havuç
 • Muz
 • Patates
 • Makarna

Tavsiye Edilen Besinler:

 • Vejeteryan protein kaynakları
 • Et
 • Balık
 • Süt ürünleri (Light)

Bu şekilde kendinize en uygun programı ortaya çıkararak düzenli şekilde uygulayabilirsiniz.

 

3 Günlük Zone Diyeti Listesi

1. Gün

Kahvaltı: 2 bardak ılık su içilmeli, Bir yemek kaşığı lor peyniri, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu

Ara Öğün: Bir adet yeşil elma, Bir yemek kaşığı lor peyniri

Öğle: 35 gr ızgara tavuk ile hazırlanmış yeşil salata.

Ara Öğün: Bir kâse yağsız yoğurt, Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi

Akşam: 100 gram kadar biftek, Bol yeşil salata, 3-4 kaşık taze fasulye

2. Gün

Sabah: Bir bardak üzüm suyu, Bir su bardağı ılık su, Bir yemek kaçığı çökelek

Öğle: Izgara tavuk, balık ya da et, Az yağsız yoğurt, Yeşil salata

Ara Öğün: Az sütlü kahve içilebilir

Akşam: Bol salata, 100 gram tavuk et, 3-4 kaşık ıspanak

Ara Öğün: Bol meyve, Su

3. Gün

Kahvaltı: Su, Yulaf ezmesi, Meyve

Öğle: Izgara tavuk, balık ya da et, Yeşil salata, Meyve

Ara Öğün: Meyve,Kahve,Su

Akşam: 100 gram biftek, 100 gram bulgur, Yoğurt, Meyve

NOT: Zone diyeti listesini 7 gün boyunca uygulayabilirsiniz. 3 gün uygulandıktan sonra ilk günkü diyet listesinden başa dönerek devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dondurma Diyeti Listesi ile Hızlıca Zayıflayın başlıklı makalemizde Dondurma Diyeti bilgisi, Dondurma Diyeti faydaları ve Dondurma Diyeti yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!